Pasování na čtenáře – 1. třída

Žáci 1. třídy ZŠ Brněnec prožili 9. června 2022 velmi pěkné čtvrteční dopoledne v Obecní knihovně v Moravské Chrastové.

Proběhlo zde slavnostní pasování na čtenáře za přítomnosti ředitelky školy Mgr. Lenky Kašparové, knihovnice Městské knihovny ve Svitavách Mgr. Moniky Lžičařové, knihovnice místní knihovny paní Zdeny Ivanovové a rytíře Tadeáše Radiměře – žáka 9. třídy.

Prvňáci prokázali znalost čtení, slíbili slib čtenářů a zopakovali formuli čtenářů. Za odměnu děti obdržely krásnou knížku a při předávání vysvědčení na konci školního roku se mohou těšit na památeční fotografii z pasování na čtenáře.

Mgr. Drahomíra Frydrychová – třídní učitelka

Bobová dráha a multikino

V pátek 17. června jsme se se šesťáky vydali na jednodenní školní výlet do Brna. Naším dopoledním cílem byla bobová dráha v Líšni – Mariánském údolí. Trať Bobovky U Mlýna má nejvyšší převýšení na Moravě. Někteří žáci jeli na bobové dráze vůbec poprvé v životě a zdaleka nezůstalo u jedné jízdy. Jízda na trase delší než jeden kilometr byla pro mnohé nezapomenutelným zážitkem.

Odpoledne jsme se vydali do centra města, konkrétně do multikina Špalíček, kde jsme zhlédli premiérový animovaný film Rakeťák. Nechyběly volné rozchody v nákupním centru Vaňkovka a na náměstí Svobody. Počasí nám přálo, výlet se vydařil a kolem půl sedmé večer jsme se unavení, ale plní zážitků vrátili v pořádku do Moravské Chrastové.

A. Moravcová, I. Seidlová

Výtvarná soutěž POKOS

Krajské vojenské velitelství Pardubice pořádalo v letošním roce pilotní projekt výtvarné soutěže určené pro žáky 2. stupně základních škol. Tématem soutěže byla Příprava občanů k obraně státu. Soutěž se konala v měsíci dubnu. Naši školu reprezentovaly Sabina Kubešová a Karolína Kalasová z osmého ročníku a Natálie Houdková z deváté třídy. Děvčatům se jejich práce velice vydařily.

Do soutěže bylo zasláno celkem 150 obrázků a oceněny byly první tři místa. Obrázek Sabiny Kubešové z 8.třídy se umístil na 3. místě 🙂 Slavnostní předání cen prvním třem nejlepším výtvarníkům se konalo v pátek 10. června 2022 v Turistickém informačním centru Pardubice.

Zajímavé ceny za Pardubický kraj předával Vedoucí odboru kultury, sportu a cestovního ruchu Mgr. et Bc. Milan Novák, za přítomnosti ředitele Krajského vojenského velitelství Pardubice plukovníka Petra Holého. Původně měli výherci svoje odměny převzít přímo z rukou hejtmana Pardubického kraje pana JUDR. Martina Netolického, Ph.D. Jmenovaný se však z důvodu pracovní vytíženosti nemohl zúčastnit.

Práce všech tří dívek naší školy zaslouží velký obdiv. Žákyním gratulujeme a děkujeme jim za úspěšnou reprezentaci naší školy.

Ing. Ivana Seidlová

Exkurze žáků v Kaderkově strojírně

V úterý 7. června navštívili žáci 8. ročníku Kaderkovu strojírnu na Rozhraní. Jednatel společnosti i zaměstnanci žáky provedli výrobními halami a podali jim výklad k provozu celého podniku. Žáci viděli CNC obráběcí stroje při práci, dozvěděli se informace o výrobním procesu a viděli také ukázky produktů firmy. Na závěr dostali od podniku také malou pozornost.

Děkujeme panu jednateli a zaměstnancům firmy za čas a energii, kterou této akci věnovali. Pro žáky to byla užitečná zkušenost, která jim pomůže při volbě povolání, což pro ně bude, hlavně v příštím školním roce, zásadní.

Marie Trundová

Moravský kras – 1., 2. a 3. třída, školní výlet

V pondělí 13. června 2022 se vydali žáci první, druhé a třetí třídy ZŠ Brněnec na školní výlet do Moravského krasu.

Program byl velmi pestrý a zajímavý:

1. Návštěva Domu přírody ve Skalním mlýně, pěkně zpracované expozice Za tajemstvím jeskyně a Život netopýrů.
  1. Komentovaná procházka Moravským krasem se dvěma průvodci.
    Na procházce Moravským krasem se děti dozvěděly spoust zajímavostí o živé i neživé přírodě. Na výpravě jsme se zaměřili na rostliny, živočichy a krasové jevy. Proběhly i hry ve skupinkách.
  1. Propast Macocha – pohled z horního i dolního můstku.
  2. Punkevní jeskyně s propastí Macochou.
    Punkevní jeskyně patří k nejnavštěvovanějším lokalitám České republiky. Součástí 1, 2 km dlouhého atraktivního okruhu byla i návštěva dna světoznámé propasti Macocha ( 138 m ) a 440 metrů dlouhá plavba motorovými čluny po podzemní řece Punkvě. Nechyběla ani pověst o Macoše. Prohlídka vrcholila v Masarykově dómu s překrásnou krápníkovou výzdobou.

Počasí nám přálo, výlet se vydařil.

Děkujeme panu řidiči ze společnosti Autobusová doprava Hnát za klidnou a bezpečnou jízdu.

Mgr. Drahomíra Frydrychová, Mgr. Lucie Dosedělová, Mgr. Lenka Karlíková, Martina Přichystalová