Taneční soutěž

Ve čtvrtek 11. června proběhlo v prostorách naší tělocvičny školní kolo taneční soutěže.

Atmosféra v publiku byla plná očekávání, zdravé nervozity, a především skvělé hudby.

Žáci předvedli, že jim pohyb a rytmus rozhodně nejsou cizí.

Letošní ročník přinesl mimořádně pestrou podívanou a na pódiu se vystřídalo celkem 13 tanečních skupinek.

Diváci i odborná porota složená z řad učitelů měli možnost zhlédnout celou řadu tanečních stylů.

Boje o přední příčky byly nesmírně vyrovnané a porota nakonec rozhodla takto:

  1. místo a absolutní vítězství vybojovala skupinka holek ze školní družiny, které porotu naprosto ohromily svým náročným programem složeným hned ze tří různých tanců.
  2. místo získala Kristýna Juklová, která svým precizním a procítěným vystoupením okouzlila celé publikum.
  3. místo si odneslo skvělé duo Nela Báčová a Veronika Kolínková, které si diváky získalo svým perfektním sladěním a energií.
  4. místo obsadila sehraná čtveřice čtvrťaček ve složení Simona Pandulová, Šárka Vrobelová, Ema Vérostová a Magdaléna Kolářová, jejichž výkon byl plný nadšení.
  5. místo uzmula pro sebe první třída se svou skvěle natrénovanou Mazurkou! V silné konkurenci starších spolužáků je to pro naše prvňáčky fantastický úspěch.

Porota měla kvůli vysoké úrovni všech soutěžících velmi těžkou roli.

Hodnotila se nejen technická náročnost a synchronizace skupin, ale také výběr kostýmů, výraz a celková energie.

Diváci v sále vytvořili úžasnou kulisu a bouřlivým potleskem podporovali každého, kdo našel odvahu vystoupit a zatancovat.

Všem soutěžícím moc gratulujeme k odvaze a skvělým výkonům.

Už teď se těšíme na příští ročník!

Denisa Báčová

Pěšky za tajemstvím hradu Svojanov

V pondělí 8. června vyrazili žáci 4. třídy otestovat trasu z malebné obce Vítějeves na středověký hrad Svojanov.

Čekala je cesta plná přírody, exkluzivní zážitkový program, zasloužená gastronomická odměna a herní tečka na samotný závěr.

Jak celá výprava probíhala a proč propojení turistiky, historie a pohybu funguje pro děti nejlépe?

Výpravu jsme zahájili pohodlnou jízdou autobusem přímo do Vítějevsi. Autobusová zastávka v obci slouží jako ideální výchozí bod. Děti si zde naposledy upravily batohy, zkontrolovaly zásoby svačin a vyrazily směr údolí Křetínky.

Pěší trasa z Vítějevsi na Svojanov měří přibližně 7 kilometrů. Pro čtvrťáky je to naprosto ideální vzdálenost – cesta jim uteče, nezačnou se nudit a terén je bezpečně provede krásnou přírodou. Cestu lemuje klidná krajina, lesní úseky a čerstvý vzduch, což je po dnech strávených ve školních lavicích ta nejlepší odměna.

Když se nad stromy konečně objevila silueta jednoho z nejstarších královských hradů u nás, dětské nadšení rapidně stouplo. Hrad Svojanov se tyčí na kopci nad stejnojmenným městečkem a pro dětskou fantazii je jako stvořený.

Místo klasické „suché přednášky“ čekal na čtvrťáky interaktivní a zážitkový edukační program „Jak se staví hrad“, který je primárně určený pro žáky 1. stupně základních škol. Jeho hlavním cílem bylo přiblížit dětem historii hravou formou, která propojuje školní teorii s praktickou zkušeností. Žáci se přístupnou formou dozvěděli, jak náročné bylo ve středověku budovat kamenné pevnosti, jaké materiály se používaly a jaká řemesla k tomu byla potřeba. Program nebyl pouhou nudnou přednáškou. Děti si v rámci aktivit zkoušely samotné stavění a následné bourání hradu, což u nich pomohlo rozvíjet prostorovou představivost a týmovou spolupráci. Školáci získali představu o tom, jak lidé uvnitř hradeb dříve žili a k čemu přesně sloužily jednotlivé části hradního areálu.

Po úspěšném zvládnutí programu a nákupu hradních suvenýrů naše výprava zdaleka nekončila. Čtvrťáci nahodili batohy zpět na záda a vyrazili na druhou pěší etapu výletu. Tentokrát naše kroky vedly z hradu Svojanov do nedaleké vesnice Lavičné.

Tento úsek cesty byl pro děti skvělou motivací – v Lavičném na nás totiž čekal předem objednaný společný oběd. Cesta lesními a polními cestami utíkala rychle, protože vidina teplého jídla hnala unavené nožky kupředu.

Když jsme dorazili do Lavičného, dětská radost byla nepopsatelná. Na stolech už na malé unavené poutníky čekala absolutní klasika, která u školních výletů nikdy nezklame: křupavý kuřecí řízek s poctivou bramborovou kaší. K tomu všemu tekla proudem vychlazená točená bezinková limonáda, která po kilometrech v nohách bodla ze všeho nejvíc.

U stolů vládla skvělá atmosféra, unavené tváře vystřídaly úsměvy a všichni spokojeně doplňovali energii.

Kdo by si myslel, že po vydatném obědě a kilometrech v nohách padne na děti únava, ten by se spletl. Protože nám do odjezdu zbývalo ještě trochu času, využili jsme ho na maximum a zamířili jsme na místní dětské hřiště v Lavičném. Školáci si společně zahráli nejrůznější pohybové hry, což byla skvělá neformální tečka za celým dnem, kdy mohl herní kolektiv přirozeně utužovat vztahy.

Když se čas nachýlil, nastoupili jsme přímo v Lavičném na autobus a domů už se vezli v pohodlí. Cesta zpět v sedadlech autobusu byla ideálním prostorem pro odpočinek. Někteří si nadšeně vyměňovali dojmy a jiní si navzájem ukazovali suvenýry.

Pěší výlet na trase Vítějeves – Svojanov – Lavičné se stal pro naši 4. třídu nezapomenutelným zážitkem. Měl totiž všechno, co má správný školní výlet mít: trochu zdravého pohybu na čerstvém vzduchu, zajímavé učení formou hry na hradě, skvělé jídlo a na závěr i čas na čistou dětskou radost ze hry na hřišti.

Pokud hledáte tip na výlet, kde děti nebudou jen pasivně sedět, ale skutečně něco zažijí a domů se vrátí příjemně unavené a plné dojmů, tato trasa na Svojanovsku je sázkou na jistotu!

Denisa Báčová, Adéla Linhartová

Den dětí – nejlepší zmrzlina na světě

V týdnu od 1. června do 5. června využili žáci I. stupně ZŠ Brněnec lákavou nabídku pana René Černého z cukrárny v Moravské Chrastové na zmrzlinu zdarma při příležitosti Dne dětí.

Mockrát děkujeme!!!

Děti si s radostí zamlsaly a jako poděkování vytvořily řadu pěkných obrázků na výzdobu cukrárny.

Žáci a kolektiv pedagogů I. stupně ZŠ Brněnec

Pěvecká soutěž

V pátek 5.5.2026 se na naší škole konala stejně jako každý rok pěvecká soutěž pro děti 1. stupně.

Žáci se ve třídách poctivě připravovali a písničky procvičovali, až přišel den, kdy mohli své pěvecké umění předvést i ostatním dětem.

Dopolednem nás provázeli žáci 9. ročníku Radka Blašková a Lukáš Vrobel, kteří si vše pěkně připravili a zaslouží si od nás veliké poděkování.

O přestávkách nás doprovázela hrou na kytaru paní učitelka Herian Vrobelová a děti měly možnost trošku si odpočinout a také si zařádit.

Pěvecké výkony byly opravdu hezké, na dětech je vidět, že zpívají rády a nám dalo spoustu práce rozhodnout o vítězích.

Vše dobře dopadlo, malou odměnu alespoň v podobě sladkosti si odnesli všichni a společně jsme odešli na oběd a domů.

Naďa Rybová

Kroužek první pomoci

Po týdnech pilného tréninku, kdy se naši žáci poctivě připravovali na soutěž Mladých zdravotníků nadešel minulý týden ve středu čas, abychom slavnostně v tomto školním roce zakončili kroužek první pomoci.

Jsme moc rádi, že naše pozvání přijala paní ředitelka Lenka Kašparová, paní zástupkyně Jana Teplá a pan Jiří Ragan, kterému jsme tak mohli poděkovat za pomoc při výuce a přípravě našeho soutěžního týmu.

Každý žák obdržel z rukou paní ředitelky dárkovou tašku a diplom.

Na závěr jsme si připili „dětským šampaňským“ a pochutnali si na sladkém i slaném občerstvení.

Tímto však naše mise nekončí!

Záchranářské dovednosti jsou neocenitelné a věříme, že nabyté zkušenosti budou naši žáci moci předávat dál nebo je v případě potřeby bez váhání použít v reálném životě.

Mgr. Adéla Linhartová

Beseda pro žáky 4. a 5. ročníku

V úterý 2.6. 2026 jsme byli my, žáci 4. a 5. ročníku, pozváni na besedu o rizikovém chování.

Besedou nás provedla paní policistka Nikol Zavřelová.

Toto povídání se týkalo všeho, kde na nás může číhat nějaké nebezpečí – jízdy na kole, sociálních sítí, návykových látek, sportu a mnoho dalšího.

Dozvěděli jsme se soustu zajímavostí – například že lidé, kteří jsou závislí na návykových látkách, mají mnohem méně mozkových buněk než ostatní, jaká máme dodržovat pravidla při používání sociálních sítí nebo jak se máme chovat jako chodci a cyklisté.

Věděli jste třeba to, že když za tmy správně použijete reflexní pásku, můžou vás řidiči vidět až na 200 metrů?

Beseda se nám líbila a byli bychom rádi, kdyby paní Zavřelová opět přijela.

Za čtvrťáky a páťáky žákyně Sarah Musilová

Plavání 3. a 4. třídy

Od začátku března do konce letošního května absolvovali naši třeťáci a čtvrťáci 10 dvojlekcí plaveckého výcviku v Plavecké škole SPORTES Svitavy.

Plavání je pro všechny žáky 3. a 4. ročníku povinné, protože je velmi dobrou prevencí proti oslabení imunitního systému, posiluje i uvolňuje svaly, aniž by zatěžovalo páteř a klouby a patří mezi základní dovednosti k přežití.

Všichni žáci si plavání moc užívali.

Byli rozděleni do čtyř skupin podle toho, jak zdatnými plavci jsou.

Plavčíci je dokázali nadchnout pro veškeré aktivity spojené s pobytem u vody – plavání základními plaveckými styly, potápění, šlapání vody, skoky do vody, dovednost toho, jak se chovat při nečekaném pádu do vody, postup při záchraně tonoucího a vodní hrátky.

Na závěr všichni žáci získali Mokré vysvědčení, které informuje o tom, na jaké plavecké úrovni se každý z nich nachází.

Děkujeme celému týmu plaveckého bazénu a řidičům společnosti Autobusová doprava Hnát, kteří nás na plavání vozili.

Mgr. Kristýna Herian Vrobelová

Co na Zemi máme, to my dobře známe aneb v ZŠ Brněnec slavíme Den dětí

Ve čtvrtek 28. května proběhlo v Lidovém domě interaktivní představení pro děti o přírodě a vědě plné písniček, kterým nás provedla vážená a milá Vědunka, paní Veronika Jelínková.

Proč je planeta Země nejlepší místo k životu? Představení bylo plné fascinujících zábavných pokusů.

Společně jsme prozkoumali čtyři věci (Slunce, vzduch, potrava, voda), bez kterých se na světě neobejdeme a zjistili jsme, proč je naše planeta Země ta nejlepší v celém vesmíru.

Vyzkoušeli jsme například, jak je dlouhé tenké střevo nebo jak je silná kyselina v žaludku, učinili jsme pokus s kyselinou chlorovodíkovou a vajíčkem i pokus s kovovým srdcem, vodou, solí a kyselinou chlorovodíkovou.

Také jsme zkusili prozkoumat duhu a rozložit barvy, přivolali jsme kyslíkového ducha.

Dokonce jsme viděli na vlastní oči oheň na dlani.

Nechyběly písničky a pohyb, propojení vědomostí, hudby a vědy, aktivní zapojení dětí, povídání i drobná asistence.

Představení se nám moc líbilo!

Žáci a pedagogové I. stupně ZŠ Brněnec

Sedmá nejlepší bioložka Pardubického kraje je z naší školy!!!

V pátek 22. května 2026 proběhlo v Pardubicích krajské kolo jubilejního 60. ročníku Biologické olympiády, která je daleko nejkvalitnější a nejkomplexnější soutěží v naší zemi.

Do krajského kola postupují pouze tři nejlepší soutěžící z okresních kol Pardubického kraje.

Už jen samotná účast v krajském kole je neskutečně prestižní.

Z žáků a studentů, převážně gymnázií, kteří se sem probojují, se velmi často rekrutují budoucí profesionální biologové, lékaři, veterináři apod.

Tyto děti mnohdy biologií doslova žijí a mají neskutečné vědomosti a dovednosti.

Musí se tu popasovat s laboratorním úkolem, rozsáhlým a složitým testem znalostí v biologii a samozřejmě poznáváním živých rostlin, vycpanin nebo trvalých či mikroskopických preparátů živočichů. Okrajově studenti musejí poznávat i minerály a horniny.

V této obrovské konkurenci se naše žákyně Veronika Písaříková probojovala na neskutečné 7. místo a udělala tím ohromné jméno naší škole!

Klobouk dolů zejména před Verunčiným přístupem k soutěži, kdy se pečlivě a svědomitě připravovala se svou vyučující přírodopisu mnoho měsíců.

Vytrvalá práce se nakonec zúročila.

Za celou školu velmi děkujeme a blahopřejeme ke skvělému úspěchu!

Mgr. Ivana Kvapilová