Soutěž Mladý zahrádkář a velké úspěchy našich žáků!

Dívky a chlapci z naší školy se pravidelně účastní okresního kola soutěže Mladý zahrádkář, v níž dlouhodobě dosahují výborných výsledků. Nejinak tomu bylo letos.

V kategorii mladších žáků doslova deklasovala konkurenci Tereza Kopecká, která zvítězila o neuvěřitelných 43 bodů a zajistila si tak postup do celostátního kola, které proběhne v červnu v Brně.

Součástí celostátního kola je dvoudenní soustředění, kde si setkají nejlepší žáci republiky.

Velmi pěkného výsledku dosáhla v dané kategorii i Marie Kaderková, která obsadila 4. místo.

Respekt si zaslouží rovněž 6. místo Šárky Vrobelové, která patřila k nejmladším žákům.

V kategorii starších žáků se umístil na krásném 3. místě Jan Kaderka.

Výše uvedeným žákům za celou školu blahopřejeme a děkujeme za precizní přípravu a skvělou reprezentaci naší školy.

Mgr. Ivana Kvapilová

Sportovní deník fanouška v naší škole!

Jsou dny obyčejné a jsou dny výjimečné…

Jedním z těch výjimečných dnů byla středa 20. května, protože jsme v tento den v naší škole přivítali vzácného hosta – pana Jaroslava Vychodila, který je autorem velmi úspěšného Sportovního deníku fanouška, který na Facebooku sleduje přes 42 tisíc lidí.

Chtěli bychom moc poděkovat panu Vychodilovi za to, že navštívil naši školu a velmi zajímavým, inspirativním a poutavým vyprávěním nás přenesl do světa sportu.

Jeho nasazení, energie, čas, ochota, osobní přístup, vášeň a radost ze sportu udělaly z této poutavé besedy výjimečný zážitek.

Mnozí z nás si odnesli nové poznatky, inspiraci a motivaci do dalších dnů.

Moc si toho vážíme a těšíme se na další společně strávené chvíle.

Jak toto výjimečné dopoledne probíhalo si můžete přečíst zde:

https://www.facebook.com/sportovnidenikfanouska

Se svolením autora zveřejňujeme text, který vydal na své facebookové stránce – Sportovní deník fanouška dne 21.5.2026:

Jednu neděli mi kámoš po cestě z florbalu položil divnou otázku … „děláš i besedy na školách?“ … Nechápavě jsem na něj zíral. Jakože, jaký besedy? O čem? Zkrátka myslel, jestli nevykládám dětem o sportu, olympiádě, sociálních sítích, cestování a svých sportovních projektech. A že má fajn ségru. Která učí na jedné základce a že mě tam všichni učitelé sledují …

… ano, chápete správně. Je to úplný úlet. Takže včera jsem se postavil před tělocvičnu dětí … a vykládal, vykládal a vykládal. O Sportovním deníku fanouška, o Jedeme fandit, o českém olympijském týmu, o knížkách.

A za tenhle den neskutečně děkuju. Měl jsem strach, že to nikoho nebude zajímat. A že pozornost puberťáků nepůjde udržet. A oni vydrželi 2 hodiny, hltali každé slovo, napsali mi na papírek asi stovku fakt dobrých a na ten věk neuvěřitelně vyzrálých dotazů … a na konci vůbec nechtěli ukončit diskuzní část. A pak přišla ta největší šílenost … přišli se fotit a prosili o hordu podpisů. Do knížek … anebo třeba i na ruku.

Takhle, já si nedělám iluzi … ty děti by podobně asi reagovaly na každého, a hlavně byly rády, že se nemusí učit … ale hergot … JAK SE MI TOHLE SAKRA STALO?

Neuvěřitelně mě to nabilo. A ukázalo, že všechny ty probdělé noci mají smysl. Protože pokud byť jen jedna holčička po včerejšku zjistila, co je to vodní slalom a půjde ho zkusit … nebo třeba nějaký kluk začne o sportu psát anebo v něm vznikne sen za ním kamkoli vycestovat … je můj cíl splněn!

Sport je jedna z nejkrásnějších věcí, co lidstvo má. Já ho miluju od dětství. A tahle láska by se měla pěstovat v dětech už na základkách. A já jsem hrdý na to, že jsem dostal příležitost k tomu přispět. A díky moc z ni!

Regionální soutěž v poznávání rostlin, živočichů a minerálů

V květnu proběhla v České Třebové regionální soutěž v poznávání rostlin, živočichů a minerálů.

Soutěž má mnohaletou tradici a je o ni velký zájem.

V jednotlivých kategoriích soutěžilo většinou 70–92 žáků z velkého množství škol – například z Ústí nad Orlicí, Letohradu, Lanškrouna, Vysokého Mýta, Chocně, Litomyšle, Svitav a mnoha dalších měst a obcí.

I přesto, že účast na této soutěži byla pro nás premiérou a nevěděli jsme přesně, co od soutěže čekat a na co se bude klást důraz, získali mnozí naši žáci velmi pěkná umístění.

K nejlepším patřila Veronika Rykrová a Šarlota Vaňousová, které se podělily o 3. místo.

Krásné 4. místo pak obsadil Jan Sedláček.

Na 5. místě ve svých kategoriích skončily Šárka Vrobelová a Veronika Písaříková.

Velmi pěkně, kolem 10. místa se umístily Agáta Sattlerová a Tereza Kopecká.

Všem žákům, kteří naši školu reprezentovali děkujeme a gratulujeme ke krásným výsledkům.

Mgr. Ivana Kvapilová

Třídní schůzky 4.6.2026

Třída Datum    
I. 4.6.2026 7.00 – 7.45 13:00 – 14:30
II. 4.6.2026 7:00 – 7:45 13:00 – 14:30
III. 4.6.2026 7:30 – 8:30 13:00 – 15:00
IV. 4.6.2026 13:00 – 15:00  
V. 4.6.2026 13:00 – 15:00  
VI. 4.6.2026 13:00 – 17:00  
VII. 4.6.2026 13:30 – 15:00  
VIII. 4.6.2026 14:30 – 17:00  
IX. 4.6.2026 dle rozpisu  

Oblíbený ovocný bar je zpět!

V pondělí 18. 5.2026 čekalo na děti ve školní jídelně překvapení.

Kromě klasického oběda tu pro ně byl připraven švédský stůl plný zdravého mlsání.

Ovocný bar je u našich žáků velmi oblíbený a vždy vítaný.

Tentokrát mohli vybírat z pestré nabídky jahod, melounu, ananasu, borůvek a dalších ovocných dobrot plných vitamínů.

Mgr. Helena Karafiátová

Český den proti rakovině

Žáci, rodiče, pedagogové i další zaměstnanci ZŠ Brněnec, společně se skauty z Brněnce, podpořili 30. ročník celonárodní veřejné sbírky Český den proti rakovině, který se konal 13. května 2026.

Hlavním tématem letošní sbírky byla prevence nádorů hlavy a krku.

Cílem akce je preventivně působit na širokou veřejnost prostřednictvím letáků s informacemi.

Za nabízené kvítky měsíčku lékařského se získaly prostředky na boj proti rakovině – na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologického výzkumu a vybavení onkologických center.

Mgr. Drahomíra Frydrychová, Jiří Frydrych

ÚSPĚCH NAŠICH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ – PODRUHÉ!

Ve středu 13. 5. 2026 se naši žáci zúčastnili soutěže Mladých zdravotníků Českého červeného kříže, kterou uspořádal Oblastní spolek Českého červeného kříže v Ústí nad Orlicí.

Tato soutěž má za úkol prověřit nejen jejich znalosti první pomoci, ale také schopnost spolupracovat, rychle reagovat a zachovat klid v náročných situacích.

Soutěž byla rozdělena do několika stanovišť, na kterých děti obvazovaly různé části lidského těla pomocí obvazů nebo šátků, přepravovaly raněného a řešily modelové krizové situace.

Musely si poradit například s ošetřením krvácení, zraněním končetin, bezvědomím nebo správným přivoláním záchranné služby.

Hodnotila se nejen správnost poskytnuté první pomoci, ale také komunikace v týmu, pohotovost a celkový přístup k pacientovi.

Děti ukázaly, že mají nejen teoretické znalosti, ale dokážou je využít i v praxi.

Velkou radostí byla jejich vzájemná podpora, ohleduplnost a snaha podat co nejlepší výkon.

Kromě samotné soutěže měly děti možnost poznat práci zdravotníků, hasičů a městské policie.

Naše družstvo si vedlo velmi dobře a obsadilo krásné 3. místo.

Celý den se nesl ve velmi přátelské atmosféře a pro všechny účastníky byl velkým zážitkem.

Jsme rádi, že jsme mohli být součástí této smysluplné soutěže a odnést si spoustu nových zkušeností i hezkých vzpomínek.

Velké poděkování si zaslouží organizátoři za skvěle připravenou akci.

Dětem patří poděkování za pečlivou přípravu a vzornou reprezentaci naší školy.

Zvláštní poděkování poté patří panu Jiřímu Raganovi za pomoc při výuce a přípravě našeho týmu.

Mgr. Adéla Linhartová

ÚSPĚCH NAŠICH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ – POPRVÉ!

V pondělí 11. 5. 2026 se naši žáci zúčastnili soutěže Mladých zdravotníků Českého červeného kříže, kterou uspořádal Oblastní spolek Českého červeného kříže v Blansku.

Moc děkujeme Oblastnímu spolku Českého červeného kříže v Blansku za pozvání a možnost zúčastnit se jako hostující tým mimo soutěž.

Pro naše žáky to byl skvělý trénink a jejich vůbec první setkání s maskováním zranění!

A teď to nejlepší: V lednu ještě téměř nic neuměli a v Blansku se umístili na krásném 2. místě (ač startovali mimo soutěž) z celkových 12 družstev.

Naši žáci ukázali, že s odhodláním a pílí se dá dosáhnout skvělých výsledků.

Zvláštní poděkování patří panu Jiřímu Raganovi za pomoc při výuce a přípravě našeho tým

Mgr. Adéla Linhartová

VYHLÁŠENÍ VOLEB DO ŠKOLSKÉ RADY

Ředitelka školy vyhlašuje volby do školské rady při ZŠ Brněnec. Volby se uskuteční dne 4. 6. 2026 v průběhu rodičovských schůzek. Voleni budou dva zástupci z řad rodičů.

Kandidovat mohou zákonní zástupci žáků.  Záměr kandidovat je třeba oznámit písemně vedení školy do 3. 6. 2026.

V Brněnci, dne 20. 5. 2026

Mgr. Lenka Kašparová, ředitelka školy

DEN BEZPEČNOSTI A CYKLISTIKY NA ZŠ BRNĚNEC – už po dvacáté a jedeme dál!

Ve čtvrtek 7. 5.2026 uspořádala ZŠ Brněnec, Moravská Chrastová tradiční Den bezpečnosti a cyklistiky.

Letošní ročník byl výjimečný, jednalo se totiž již o 20. pokračování této oblíbené akce.

Na děti z celého prvního stupně a žáky šestého ročníku čekala řada soutěží, úkolů a překážek, které prověřily nejen znalosti dopravních předpisů, ale také obratnost při jízdě na kole.

Role průvodců malých sportovců se tradičně ujali žáci devátého ročníku.

Atmosféru celé akce doplnily i děti z okolních mateřských škol, které se každoročně přicházejí na soutěž podívat.

Akce se opět zúčastnily všechny složky integrovaného záchranného systému a žáci si mohli prohlédnout vozidla a techniku Zdravotnické záchranné služby, Policie ČR i Hasičského záchranného sboru, včetně vozu s výsuvnou plošinou. K vidění byly také nové vozy značky Hyundai.

Letos jsme měli tu čest přivítat také zástupce Celní správy, kteří se podobných akcí účastní pouze výjimečně.

Den bezpečnosti a cyklistiky je každoročně pořádán za podpory mnoha sponzorů. V letošním roce jich bylo úctyhodných 45, mezi nimi místní i svitavské firmy a obecní úřady okolních obcí.

Velmi nás potěšilo, že se někteří zástupci sponzorských firem letošního ročníku zúčastnili osobně.

Celý den byl zakončen slavnostním vyhlášením vítězů a předáním medailí, pohárů i velkého množství hodnotných cen.

O úspěšný průběh celé akce se jako každoročně zasloužili především ředitelka ZŠ Brněnec Mgr. Lenka Kašparová a policista ve výslužbě Václav Hofírek.

Dvacátý Den bezpečnosti a cyklistiky je za námi a my se už teď těšíme na další ročník.

Nekončíme a jedeme dál!

Mgr. Helena Karafiátová

 

 

Sponzoři projektového dne – den bezpečnosti – 2026