Florbal – turnaj ve Svitavách

Dne 21.11.2022 se ve Svitavách konal florbalový turnaj, kterého se zúčastnila i naše základní škola zastoupená žáky 8. a 9. třídy: Jan Supper, Zbyšek Mareček, Patrik Martinik, Libor Oujezdský, Denis Žahour, Tomáš Zelený, Jiří Smolka a Tomáš Novák.

Na turnaj se přihlásilo celkem 9 týmů. Jednotlivá družstva pořadatelé rozdělili do dvou skupin. Naše škola byla součástí skupiny A, v níž figurovalo 5 týmů, a to: ZŠ TGM Svitavy, ZŠ Felberova Svitavy, ŽS Sokolovská Svitavy, ZŠ Hradec nad Svitavou a ZŠ Brněnec/Mor. Chrastová.

Naším prvním soupeřem byla ZŠ Felberova. Utkání bylo poměrně vyrovnané, bohužel jsme se dopustili několika chyb v obraně, které soupeř z přečíslení nekompromisně trestal. Utkání jsme prohráli poměrem 2:4. Nicméně z chyb jsme se snažili poučit a v dalších zápasech jsme hru v obraně zlepšili. Na výsledcích se to hned projevilo. Další tři zápasy v rámci skupiny jsme již vyhráli. ZŠ TGM a ZŠ Sokolovskou jsme porazili shodně 2:0, Základní školu Hradec nad Svitavou jsme pokořili 3:1. Po sečtení výsledků jsme obsadili 2. místo ve skupině. K prvnímu místu nám mnoho nechybělo. Druhé místo ve skupině nám zajistilo boj o celkové třetí místo v turnaji. Naším soupeřem byla Základní škola Riegrova, která rovněž obsadila druhé místo ve skupině B.

Při boji o třetí místo ukázal soupeř své kvality a v podstatě celý zápas řídil režii hry. Nicméně kluci se statečně bránili, odráželi útoky soupeře a v základní hrací době ubojovali remízu 0:0. Na řadu tedy přišlo pětiminutové prodloužení, ve kterém rozhodoval tzv. zlatý gól. Průběh prodloužení probíhal podobně jako celý zápas, nicméně i na soupeři již byla vidět lehká nervozita a strach o výsledek. Do konce zápasu zbývaly asi 2 minuty, když jsme spálili naši největší šanci zápasu a bohužel pro náš tým zafungovalo rčení „nedáš – dostaneš“. Soupeř ihned z následného protiútoku zaskočil naši vysunutou obranu, skóroval a vstřelil tak branku, která rozhodla o vítězi utkání a držiteli třetí příčky. Po urputném boji na nás tedy zbylo celkové čtvrté místo.

I když byla „bedna“ na dosah a následné zklamání bylo na našich hráčích patrné, myslím, že naše výprava byla velmi úspěšná a mohli jsme odjet ze Svitav se vztyčenou hlavou. V tamní konkurenci jsme zanechali viditelnou stopu. Nezbývá mi tedy než poděkovat klukům za snahu a dřinu, kterou na hřišti předvedli a za skvělou reprezentaci naší základní školy.

Mgr. Petr Havliš

Pyžamový den

Kdo přišel 23. listopadu k nám do školy, asi se hned musel podívat na hodinky a ujistit se, že není noc. Všichni, kteří se chtěli zapojit, učitele nevyjímaje, byli totiž v pyžamu. Nechyběly ani noční košile, župany, plyšové hračky, polštářky nebo deky. Fantazii se meze nekladly a mnozí tuto příležitost využili opravdu naplno.

A proč takováto recese? Kromě toho, že jsme si užili spoustu legrace, šlo o další věc. Kde chodím v pyžamu? Doma. Mezi lidmi, kde se cítím uvolněný a v bezpečí. A náš pyžamový den k této atmosféře ve škole rozhodně přispěl.

Marie Trundová

Slavnostní předání cen „Vícejazyčnost je bohatství 2022“

V průběhu října se naše škola zapojila do cizojazyčné soutěže Vícejazyčnost je bohatství. Byli jsme oceněni hned v několika kategoriích a navíc jsme získali ocenění „Škola za příkladnou spolupráci.“ V pátek 11. listopadu jsme se proto společně s vybranými žáky 5. – 9. ročníku vypravili do našeho hlavního města Prahy, kde se konalo slavnostní vyhlášení vítězů jubilejního 10. ročníku soutěže.

Program výletu byl velmi nabitý a náročný. Cestovali jsme vlakem, a z Březové nad Svitavou jsme vyjížděli v 5:42 hod. Po příjezdu do Prahy jsme nejprve šli na prohlídku Staroměstské radnice, kde jsme shlédli reprezentační prostory, sklepení, hladomornu a nevynechali jsme ani věž radnice, odkud byl krásný výhled na naše hlavní město.

Po prohlídce radnice jsme spěchali na Karlův most, na němž se konal kulturní program připravený k svátku svatého Martina. V 11 hodin a 11 minut vyšel od 11. pilíře Karlova mostu historický průvod svatého Martina z Tours.

Poté jsme se vydali na oběd a posilnění řízky a dalšími českými specialitami jsme se po krátkém rozchodu přesunuli na slavnostní předání cen do Evropského domu, v němž sídlí instituce EU pro ČR. Zde jsme převzali ocenění a drobné dárky, které nám předala zástupkyně MŠMT.

Na závěr výletu jsme nakoupili na Václavském náměstí dárky domů a plni krásných a nezapomenutelných zážitků jsme se večer vrátili zpět.

Ing. Ivana Seidlová

Florbalové utkání v základní škole

Poslední den před státním svátkem jsme v naší škole zasvětili sportovním výkonům. Výuka tento den probíhala pouze první dvě vyučovací hodiny, zbytek vyučování jsme strávili v tělocvičně, kde žáci čtvrtého až devátého ročníku poměřili svoje síly nejen se spolužáky, ale i s pedagogy. Celý den školní budovou vládl příjemný bojový duch. Speciálním hostem turnaje byl pan starosta obce Brněnec Mgr. Blahoslav Kašpar.

Turnaj byl zahájen slavnostním nástupem. Každý tým měl svůj speciální název. Děti, které nesportovaly, mohutně fandily a povzbuzovaly svoje spolužáky a tím se do hry zapojili opravdu všichni. Pořadí týmů vyhlašoval pan starosta a kapitánům vítězných družstev předal diplomy. Sladké odměny jim předala paní ředitelka Mgr. Lenka Kašparová.

Výsledky florbalového turnaje:

 Mladší žáci

1. místo: Fox team (zástupci 5. ročníku)
2. místo: Míšovy mikiny (zástupci 6. ročníku)
3. místo: Extra team (zástupci 4. a 6. ročníku)

 Starší žáci

1. místo: Suppermani (zástupci 8. ročníku)
2. místo: Pepi crew (zástupci 9. ročníku)
3. místo: Dělobuch team (zástupci 7. ročníku)
4. místo: Team Týčrs (tým pedagogů)

 Speciální ceny

Nejlepší gólman – Štěpán Gerneš
Nejlepší hráč – Jan Supper
Nejlepší hráč na postu ředitelka – paní ředitelka Mgr. Lenka Kašparová

 Všem sportovcům děkujeme za jejich sportovní výkony a velice se těšíme na další sportovní utkání!

                                                           Za kolektiv pedagogů Ing. Ivana Seidlová

WocaBee – krajské kolo

Další krásný úspěch páté třídy ve WocaBee šampionátu

Ve dnech  2. 11. – 9. 11. 2022 se konalo krajské kolo jazykového WocaBee šampionátu, do něhož postoupily nejlepší třídy z okresních kol.

Za okres Svitavy se do krajského kola probojovali vybraní žáci z pátého ročníku, kteří po celý týden plnili balíčky se slovní zásobou zaměřenou na různá témata a snažili se nahrát co nejvíce bodů.

Páťáci zopakovali svůj úspěch z okresního kola a zvítězili i v kole krajském! Vybojovali 4 761 bodů na žáka a na den. Nejlepší z nich nyní reprezentují naši školu v celostátním kole šampionátu, které probíhá od 16. 11. do 23. 11. 2022.

Našim žákům blahopřejeme k jejich nádherným jazykovým úspěchům, děkujeme za vzornou reprezentaci školy i kraje a držíme jim pěsti v celostátním kole.

                                                 Ing. Ivana Seidlová

„Síla lidskosti“

V pondělí 14. a v úterý 15. listopadu se vydali žáci ze 7., 8. a 9. třídy do svitavského kina Vesmír, kde zhlédli vzdělávací dokument o britském muži jménem Nicholas Winton. Sir Nicholas Winton zachránil těsně před vypuknutím 2. světové války 669 převážně židovských dětí z okupovaného Československa před transportem do koncentračních táborů.

Žáci byli díky tomuto životopisnému filmu svědky autentických dobových záběrů a výpovědí „Wintonových dětí“. Po filmu měli ještě možnost besedovat s pamětníkem Zdeňkem Tulisem. Ten velmi poutavě mluvil nejen o osobních setkáních s N. Wintonem, ale i o vzpomínkách na něj a o zajímavých faktech kolem jeho života. Tento emocionálně velmi silný film, jež byl ověnčen mnoha cenami, zaujal každého z nás. Domů jsme odjížděli obohaceni o historická fakta a události a uvědomili jsme si, jak blaze se nám a našim rodinám ve 21. století v Česku vlastně žije.

A. Moravcová. L. Portlová, M. Trundová

Žáci rozdávali dárečky seniorům

Světový den laskavosti, kterého se naše škola tradičně účastní, byl pro nás letos příležitostí udělat radost seniorům. Žáci ve škole vyrobili drobné origami dárečky, které potom rozdali seniorům ve své rodině a ve svém okolí.

Cílem bylo uvědomit si, že blízko nás žijí lidé, kterým podzim života nepřináší vždy jen radostné chvilky. Někteří senioři tráví většinu času doma, do společnosti nechodí a bývají dlouho sami. Proto jsme se rozhodli, že přijdeme my k nim a dárečky jim ve volném čase přineseme domů.

Ohlasy byly velmi kladné a vydařilo se tedy, co jsme psali ve vzkazech, které nesli naši darovaní origami ptáčci na svých křídlech:

Věříme, že Vám náš malý dáreček udělá radost a zahřeje Vás na duši i na těle.

                                                                 Žáci ZŠ Brněnec

 

Zpěvem k srdci

V rámci hudební výchovy jsme ve středu 9. listopadu navštívili s žáky 7. třídy hudební koncert Základní umělecké školy ve Svitavách. Jednalo se o Družební koncert v kulturním centru Fabriku s názvem „Zpěvem k srdci“, na kterém vystoupili jak žáci ZUŠ, tak i jejich učitelé. S nimi se na podiu představila ještě jejich partnerská ZUŠ ze slovenského města Žiar nad Hronom.

Koncert byl na velmi vysoké hudební úrovni, slyšeli jsme sborový i sólový zpěv a obdivovali jsme taneční kreace a profesionální zpěv účinkujících.

Děkujeme za nádherný hudební zážitek.

Mgr. Aneta Moravcová