Slavnostní předání cen „Vícejazyčnost je bohatství 2022“

V průběhu října se naše škola zapojila do cizojazyčné soutěže Vícejazyčnost je bohatství. Byli jsme oceněni hned v několika kategoriích a navíc jsme získali ocenění „Škola za příkladnou spolupráci.“ V pátek 11. listopadu jsme se proto společně s vybranými žáky 5. – 9. ročníku vypravili do našeho hlavního města Prahy, kde se konalo slavnostní vyhlášení vítězů jubilejního 10. ročníku soutěže.

Program výletu byl velmi nabitý a náročný. Cestovali jsme vlakem, a z Březové nad Svitavou jsme vyjížděli v 5:42 hod. Po příjezdu do Prahy jsme nejprve šli na prohlídku Staroměstské radnice, kde jsme shlédli reprezentační prostory, sklepení, hladomornu a nevynechali jsme ani věž radnice, odkud byl krásný výhled na naše hlavní město.

Po prohlídce radnice jsme spěchali na Karlův most, na němž se konal kulturní program připravený k svátku svatého Martina. V 11 hodin a 11 minut vyšel od 11. pilíře Karlova mostu historický průvod svatého Martina z Tours.

Poté jsme se vydali na oběd a posilnění řízky a dalšími českými specialitami jsme se po krátkém rozchodu přesunuli na slavnostní předání cen do Evropského domu, v němž sídlí instituce EU pro ČR. Zde jsme převzali ocenění a drobné dárky, které nám předala zástupkyně MŠMT.

Na závěr výletu jsme nakoupili na Václavském náměstí dárky domů a plni krásných a nezapomenutelných zážitků jsme se večer vrátili zpět.

Ing. Ivana Seidlová

Florbalové utkání v základní škole

Poslední den před státním svátkem jsme v naší škole zasvětili sportovním výkonům. Výuka tento den probíhala pouze první dvě vyučovací hodiny, zbytek vyučování jsme strávili v tělocvičně, kde žáci čtvrtého až devátého ročníku poměřili svoje síly nejen se spolužáky, ale i s pedagogy. Celý den školní budovou vládl příjemný bojový duch. Speciálním hostem turnaje byl pan starosta obce Brněnec Mgr. Blahoslav Kašpar.

Turnaj byl zahájen slavnostním nástupem. Každý tým měl svůj speciální název. Děti, které nesportovaly, mohutně fandily a povzbuzovaly svoje spolužáky a tím se do hry zapojili opravdu všichni. Pořadí týmů vyhlašoval pan starosta a kapitánům vítězných družstev předal diplomy. Sladké odměny jim předala paní ředitelka Mgr. Lenka Kašparová.

Výsledky florbalového turnaje:

1. místo: Fox team (zástupci 5. ročníku)
2. místo: Míšovy mikiny (zástupci 6. ročníku)
3. místo: Extra team (zástupci 4. a 6. ročníku)

Starší žáci

1. místo: Suppermani (zástupci 8. ročníku)
2. místo: Pepi crew (zástupci 9. ročníku)
3. místo: Dělobuch team (zástupci 7. ročníku)
4. místo: Team Týčrs (tým pedagogů)

Speciální ceny

Nejlepší gólman – Štěpán Gerneš
Nejlepší hráč – Jan Supper
Nejlepší hráč na postu ředitelka – paní ředitelka Mgr. Lenka Kašparová

Všem sportovcům děkujeme za jejich sportovní výkony a velice se těšíme na další sportovní utkání!

Za kolektiv pedagogů Ing. Ivana Seidlová

WocaBee – krajské kolo

Další krásný úspěch páté třídy ve WocaBee šampionátu

Ve dnech  2. 11. – 9. 11. 2022 se konalo krajské kolo jazykového WocaBee šampionátu, do něhož postoupily nejlepší třídy z okresních kol.

Za okres Svitavy se do krajského kola probojovali vybraní žáci z pátého ročníku, kteří po celý týden plnili balíčky se slovní zásobou zaměřenou na různá témata a snažili se nahrát co nejvíce bodů.

Páťáci zopakovali svůj úspěch z okresního kola a zvítězili i v kole krajském! Vybojovali 4 761 bodů na žáka a na den. Nejlepší z nich nyní reprezentují naši školu v celostátním kole šampionátu, které probíhá od 16. 11. do 23. 11. 2022.

Našim žákům blahopřejeme k jejich nádherným jazykovým úspěchům, děkujeme za vzornou reprezentaci školy i kraje a držíme jim pěsti v celostátním kole.

Ing. Ivana Seidlová

„Síla lidskosti“

V pondělí 14. a v úterý 15. listopadu se vydali žáci ze 7., 8. a 9. třídy do svitavského kina Vesmír, kde zhlédli vzdělávací dokument o britském muži jménem Nicholas Winton. Sir Nicholas Winton zachránil těsně před vypuknutím 2. světové války 669 převážně židovských dětí z okupovaného Československa před transportem do koncentračních táborů.

Žáci byli díky tomuto životopisnému filmu svědky autentických dobových záběrů a výpovědí „Wintonových dětí“. Po filmu měli ještě možnost besedovat s pamětníkem Zdeňkem Tulisem. Ten velmi poutavě mluvil nejen o osobních setkáních s N. Wintonem, ale i o vzpomínkách na něj a o zajímavých faktech kolem jeho života. Tento emocionálně velmi silný film, jež byl ověnčen mnoha cenami, zaujal každého z nás. Domů jsme odjížděli obohaceni o historická fakta a události a uvědomili jsme si, jak blaze se nám a našim rodinám ve 21. století v Česku vlastně žije.

A. Moravcová. L. Portlová, M. Trundová

Žáci rozdávali dárečky seniorům

Světový den laskavosti, kterého se naše škola tradičně účastní, byl pro nás letos příležitostí udělat radost seniorům. Žáci ve škole vyrobili drobné origami dárečky, které potom rozdali seniorům ve své rodině a ve svém okolí.

Cílem bylo uvědomit si, že blízko nás žijí lidé, kterým podzim života nepřináší vždy jen radostné chvilky. Někteří senioři tráví většinu času doma, do společnosti nechodí a bývají dlouho sami. Proto jsme se rozhodli, že přijdeme my k nim a dárečky jim ve volném čase přineseme domů.

Ohlasy byly velmi kladné a vydařilo se tedy, co jsme psali ve vzkazech, které nesli naši darovaní origami ptáčci na svých křídlech:

Věříme, že Vám náš malý dáreček udělá radost a zahřeje Vás na duši i na těle.

Žáci ZŠ Brněnec