„Síla lidskosti“

V pondělí 14. a v úterý 15. listopadu se vydali žáci ze 7., 8. a 9. třídy do svitavského kina Vesmír, kde zhlédli vzdělávací dokument o britském muži jménem Nicholas Winton. Sir Nicholas Winton zachránil těsně před vypuknutím 2. světové války 669 převážně židovských dětí z okupovaného Československa před transportem do koncentračních táborů.

Žáci byli díky tomuto životopisnému filmu svědky autentických dobových záběrů a výpovědí „Wintonových dětí“. Po filmu měli ještě možnost besedovat s pamětníkem Zdeňkem Tulisem. Ten velmi poutavě mluvil nejen o osobních setkáních s N. Wintonem, ale i o vzpomínkách na něj a o zajímavých faktech kolem jeho života. Tento emocionálně velmi silný film, jež byl ověnčen mnoha cenami, zaujal každého z nás. Domů jsme odjížděli obohaceni o historická fakta a události a uvědomili jsme si, jak blaze se nám a našim rodinám ve 21. století v Česku vlastně žije.

A. Moravcová. L. Portlová, M. Trundová