Návštěva MŠ Moravská Chrastová v ZŠ Brněnec

V úterý 29. března otevřela škola své prostory pro předškoláky a jejich paní učitelky. Při prohlídce školy přišly předškolní děti pozdravit své kamarády v první třídě, aby zjistily, jaké to ve škole je.

Budoucí prvňáci nahlédli do výuky jednotlivých tříd a už se těší, až v novém školním roce do naší školy nastoupí. Pro předškoláky je 5. dubna 2022 připraven zápis do 1. třídy, kde školní zralost prověří zkušené paní učitelky.

Školní zralost je fyzická a duševní připravenost dítěte pro vstup do školy, umožňuje mu osvojovat si nové znalosti a dovednosti.

Připravený školák musí zvládnout spoustu věcí. Proto velmi oceňujeme předškolní přípravu mateřské školy, aby byl přechod z předškoláčka na připraveného školáka snadnější.

Posuďte sami, jak návštěva v ZŠ Brněnec probíhala. Děkujeme za bezvadnou spolupráci paní ředitelce Tereze Fialové a kolektivu pedagogů mateřské školy.

Mgr. Drahomíra Blažková

Retro den

ZŠ Brněnec se zapojila do projektu Hrdá škola, jehož programem je jednou za měsíc „zažít školu jinak“. V březnu, přesněji 25. 3., bylo na programu retro a záleželo plně na fantazii zúčastněných, jak tento den pojmou – oblečení, retro věci, hudba, …

Naši žáci a učitelé se v tento den oblékli ve stylu druhé poloviny 20. století a některé děti si přinesly i „dobové“ školní pomůcky. Vytvořili jsme také malou výstavu, kde si žáci mohli prohlédnou a vyzkoušet například diaprojektor, kotoučový magnetofon, staré miskové váhy nebo prolistovat staré učebnice.

Mnozí žáci a učitelé se pro tuto akci skutečně nadchli a atmosféra ve škole byla v tento den opravdu jiná. Navíc byl projekt motivací ke sblížení mezi generacemi, protože v mnohých rodinách v rámci přípravy zaznívalo: „Mami, dědo, můžu si zítra do školy půjčit…?“

A co nás čeká příští měsíc? Zase něco úplně jiného. Duben je měsíc věnovaný planetě Zemi, a proto se připravme na týden plný eko výzev (viz plakát).

28. 3. 2022 – Den učitelů v domě přírody Moravského krasu

Učitelé ZŠ Brněnec přijali pozvání na Den učitelů do Moravského krasu, kde bylo připraveno příjemné odpoledne.

Seznámili jsme se s nabídkou a malou ukázkou přírodovědných programů pro 1. a 2. stupeň základních škol, které probíhají  v Domě přírody Moravského krasu na Skalním mlýně u Blanska a v jeho okolí.

Prohlédli jsme si expozice, zajímavosti, řadu výukových materiálů, které souvisely s přírodou, s jeskyněmi, životem netopýrů, životem lidí v Moravském krasu. Mimo jiné nás zaujala cesta vzniku chlebové placky, od namletí obilí až po samotné upečení v hliněné peci. Odhalili jsme příběh vápence z Moravského krasu, navštívili jsme dílnu, kde si žáci mohou vytvořit unikátní exponát z kamene, který si sami pod odborným vedením najdou, po rozříznutí naleští a odnesou domů.

13. června se mohou děti z 1. 2. a 3. třídy těšit na školní výlet do Moravského krasu na komentovanou procházku a na návštěvu Punkevních jeskyní s plavbou na lodičkách.

Mgr. Drahomíra Blažková, Mgr. Lenka Karlíková, Ing. Ivana Seidlová