Divadlo nekouše

Divadélko z Hradce Králové zavítalo opět po dvouleté covidové pauze k nám do Lidového domu v Brněnci. Herci poutavým a vtipným způsobem seznámili žáky 2. stupně s divadelními žánry a zároveň předvedli vtipné scénky ze Sofoklovy tragédie Král Oidipus, Shakespearova dramatu Othello a z Klicperovy komedie Hadrián z Římsů. Humorné představení zaujalo nejen žáky, ale i vyučující.

Děkujeme a těšíme se na příští shledání.

Mgr. Aneta Moravcová

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO

V úterý 5. dubna 2022 se vydali žáci 4. a 5. třídy do Planetária v Brně, aby pomocí meziplanetární sondy prozkoumali všechny planety Sluneční soustavy, samozřejmě nezapomněli ani na jejich satelity anebo ještě menší tělesa – planetky a komety.

První zastávkou byl Měsíc, jediné vesmírné těleso, na kterém lidé dosud přistáli. Dalším logickým cílem byl Mars. Proč? Je blízko, navíc se ze všech ostatních planet nejvíce podobá Zemi.

Naše výprava se však nezastavila. Pokračovali jsme ke čtyřem plynným obrům – Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. Prolétli jsme také kolem kometárního jádra – kosmického ledovce, jehož složení odpovídá materiálu, ze kterého před 4 a půl miliardami roků vznikla celá Sluneční soustava. A čekala nás také trpasličí planeta Pluto. Jediná sonda, která jej v roce 2015 navštívila, nám ukázala podivuhodný svět s tmavými krátery a zasněženými ledovci.

Průzkum vesmíru byl fascinující a přinesl nám překvapivé poznatky. Součástí představení byla také prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

Denisa Báčová

Matematický KLOKAN 2022

Již tradičně proběhl na naší škole další ročník Matematického klokana. Do této soutěže jsou zapojeni všichni žáci. Mají možnost vyzkoušet si svoje schopnosti při řešení méně obvyklých úloh.

Pořadatelem Klokana v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků, Katedra matematiky PdF UP a Katedra algebry a geometrie PřF UP v Olomouci. Zde se také vyhodnocují statistické výsledky za celou ČR.

A jak dopadl Matematický klokan letos? Ve výsledcích jsou uvedeni pouze nejlepší v jednotlivých kategoriích.

Cvrček (2.–3. třída, maximum 60 bodů, celkem  25j soutěžících):

1.-2.    Vaňous Harold                                   2. tř.                             52 b

Neudertová Simona                           3. tř.                            52 b

1. Písaříková Veronika                             3. tř.                            48 b

Škranc Petr                                        3. tř.                            48 b

Kolář Luboš                                       3. tř.                            48 b

Kaderková Marie                               2. tř.                            43 b

Štěpán Michal                                   3. tř.                            43 b

Klokánek(4.–5. třída, maximum 120 bodů, celkem 33 soutěžících):

1. Opršalová Anna                                  5. tř.                             95 b
  2. Kaderka Jan                                       4  tř.                             82 b
  3. Herian František                                 5. tř.                             66 b