HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO

V úterý 5. dubna 2022 se vydali žáci 4. a 5. třídy do Planetária v Brně, aby pomocí meziplanetární sondy prozkoumali všechny planety Sluneční soustavy, samozřejmě nezapomněli ani na jejich satelity anebo ještě menší tělesa – planetky a komety.

První zastávkou byl Měsíc, jediné vesmírné těleso, na kterém lidé dosud přistáli. Dalším logickým cílem byl Mars. Proč? Je blízko, navíc se ze všech ostatních planet nejvíce podobá Zemi.

Naše výprava se však nezastavila. Pokračovali jsme ke čtyřem plynným obrům – Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. Prolétli jsme také kolem kometárního jádra – kosmického ledovce, jehož složení odpovídá materiálu, ze kterého před 4 a půl miliardami roků vznikla celá Sluneční soustava. A čekala nás také trpasličí planeta Pluto. Jediná sonda, která jej v roce 2015 navštívila, nám ukázala podivuhodný svět s tmavými krátery a zasněženými ledovci.

Průzkum vesmíru byl fascinující a přinesl nám překvapivé poznatky. Součástí představení byla také prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

                                                                                                          Denisa Báčová