Lesní pedagogika Boršov – Lesy ČR, Myslivost

Lesní pedagogika je přírodovědná akce v lese. Cílem je propagace vzdělávání – o lese, vztazích a procesech, které v něm probíhají, hospodaření v lesích, užitcích, které les člověku přináší.

Lesní pedagogiku provádí lesní pedagogové, speciálně proškolení lesníci, kteří představují dětem i dospělým les – své pracoviště a svou práci.

V úterý 26. března 2024 se za krásného slunečného, i když zpočátku chladného jarního počasí vypravili žáci 1., 2. a 3. třídy ZŠ Brněnec do Boršova. V altánu u lesa na nás čekalo s poutavým programem sedm lesníků, myslivců a čtyři lovečtí psi.

Nahlédněte s námi do aktivit, které v lese probíhaly:

• seznámení lesníků s dětmi
  • povolání lesník, práce lesníka
  • myslivost – koníček, zájem o lesní zvěř, práce s loveckými psy
  • poznávání zvěře podle fotografií ( liška obecná, kuna lesní, kuna skalní, jezevec lesní, zajíc polní, králík divoký, srnec obecný, daněk skvrnitý,
  • jelen evropský, jelen sika, muflon evropský, prase divoké )
  • ukázky kůží, trofejí
  • rozdíl rohy, parohy
  • ukázky vábení zvěře na různé druhy vábniček ( zvuky – zajíc v nesnázích, srnče hledá maminku, jelen v říji )
  • ukázky vycpanin ptáků ( výr velký, sova pálená, krkavec velký, poštolka obecná, sojka obecná )
  • hry na zahřátí ( hopsavé veverky, jelení skoky )
  • ukázky práce s loveckými psy – ohař Gert hledá umělou kachnu, nese zajíce z houští
  • jezevčíci drsnosrstí Dafina a Dasty v akci, Dafina hledá svého vůdce ukrytého v příkopu
  • barvář bavorský Aramis ukazuje se svojí majitelkou výcvik s pomůckami ( barvářská šňůra, obojek s GPS, bota – stopa s kopýtkem ), pes hlásí, štěká, dovede vůdce ke zvířeti, úlovek – hlava jelena siky
  • pátrací hra, lovení, 1. skupina kořist, 2. skupina dravci, stopovaná
  • střelba ze vzduchovky na terč s divočáky

Pestrý přírodovědný program se nám velmi líbil !!!

Velké poděkování patřím Lesům ČR – kolektivu lesníků, myslivců pod vedením Ing. Reného Kulhana za poutavý výklad o myslivosti, za zajímavosti, praktické ukázky ze světa přírody a za hravé lesní aktivity, které jsme si s chutí vyzkoušeli.

Za odměnu si děti odnesly nejen bezvadné zážitky na čerstvém vzduchu, ale i reflexní pásku s nápisem www.lesy.cz Vracíme vodu lesu.

Děkujeme panu řidiči Coufalovi ze společnosti Autobusová doprava Hnát za bezpečnou a klidnou jízdu do Boršova a zpět.

Mgr. Drahomíra Frydrychová, foto Mgr. Marcela Popelková

Svitavská čtečka 2024

V úterý 19. března se tři žákyně 9. třídy – Adéla Kašparová, Monika Kučerová a Lucie Schusterová zúčastnily literární olympiády Svitavská čtečka, kterou pořádalo Gymnázium ve Svitavách.

Soutěž se skládá ze dvou částí. První část byla zaměřena na práci s literárními texty, pojmy a literární teorií. Ve druhé části pak soutěžící tvořili vlastní text podle zadaných kritérií.

Letos se soutěže zúčastnilo 58 soutěžících. Áďa Kašparová se spolu s dalšími několika soutěžícími umístila na 10. místě se 33 body, z celkových 47 bodů.

Děkujeme všem za reprezentaci naší školy.

Mgr. Adéla Linhartová