Drážďany, Moritzburg – pokyny k odjezdu

Odjezd v pátek 30. září od čerpací stanice TOPAS v Moravské Chrastové směr Německo – sraz účastníků ve 4:15 hod., odjezd ve 4.30 hod.

Plánovaný vstup: 10:00 Moritzburg

Průvodce přistoupí do autobusu v Praze, návrat z výletu se předpokládá ve večerních hodinách na místo odjezdu.

V autobusu lze zakoupit teplé a studené nealkoholické nápoje.

S sebou: platný cestovní pas nebo občanský průkaz, kartička pojišťovny, příp. platební karta, mobilní telefon, jídlo a pití na celý den, teplé oblečení, respirátor

Kapesné: 25 euro na vstupy, další peníze na WC, suvenýry, nákupy dle uvážení rodičů

Může se hodit: menší polštářek či deka do autobusu, hry na zkrácení cesty, knížka, deštník nebo pláštěnka, léky proti zvracení či bolesti hlavy, igelitový pytlík, ledvinka nebo taštička na krk, psací potřeby

Mgr. Aneta Moravcová 777 192 115

Mladí přírodovědci

V pondělí 26. 9. 2022 se vydalo 12 nadšených přírodovědců z 9. třídy na Gymnázium v Jevíčku, kde se tento den konala přírodovědná soutěž.

Naši školu reprezentovaly 4 tříčlenné týmy, které plnily celou řadu rozmanitých úkolů.

V první (teoretické) části na ně čekaly 3 „přírodovědné pohádky“ zaměřené převážně na přírodopis, chemii a ekologii, které měly za úkol prověřit nejen jejich znalosti, ale i schopnosti pracovat s textem a hledaní souvislostí.

Ve druhé (praktické) části měly za úkol poznávat např. listnaté a jehličnaté stromy, dvouděložné rostliny, chemické prvky a látky pomocí čichu a hmatu, kosti, vycpané exponáty ptáků, nerosty a horniny, laboratorní nádobí a mnoho dalšího.

Naši žáci si vedli velmi dobře, a tak ve velké konkurenci 26 týmů obsadili 6.,7. a 14. místo, za což si určitě zaslouží velkou pochvalu.

Všem žákům blahopřejeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy a věříme, že i v příštím školním roce se tato soutěž opět uskuteční.

Poděkování si bezesporu zaslouží i organizační tým celé soutěže nejen za její přípravu, ale i za milou a přátelskou atmosféru, která nás provázela celým soutěžním dopolednem.

Mgr. Adéla Linhartová

Houby Svitavska 2022

V pátek 23. září 2022 se žáci 4., 5. a 6. třídy naší školy vydali do Městského muzea a galerie ve Svitavách, aby navštívili výstavu s názvem Houby Svitavska 2022.

Tato tradiční výstava má za úkol lidem přiblížit a ukázat nepřeberné množství jedlých, nejedlých, ale i jedovatých hub, které můžou najít nejen v lesích našeho regionu. Letošní rok je z pohledu mykologů zatím velmi úspěšný, a tak i tato výstava letos nabídla velké množství známých i neznámých druhů hub.

Pro žáky byl připravený bohatý a zábavný program, na jehož začátku byli rozděleni do dvou skupin – Muchomůrek a Houbáků.

V první části měli za úkol hledat různé druhy hub, které se vyznačují typickými vlastnostmi – kotrče, který voní jako tekuté koření do polévky, kováře neboli modráka, různé druhy muchomůrek, ryzců, holubinek a na závěr jednu z „nejsmradlavějších“ hub – hadovku smrdutou.

Ve druhé části programu zkoumali houbovou říši pomocí zábavného kvízu, výtrusogramů a dřevěných skládaček.

Zábavný program velmi rychle utekl a my jsme se vrátili do školy obohaceni o nové vědomosti z houbové říše, které určitě využijeme nejen při podzimních procházkách v lese.

Mgr. Adéla Linhartová, Denisa Báčová