15 Bře

Cestujeme o prázdninách

Škola není jen místo, kde se vzděláváme, ale dává nám také příležitost setkat se s lidmi, které máme rádi a se kterými si rozumíme. A i když prázdniny vítáme a těšíme se na ně J, je to doba, kdy své kamarády postrádáme. Aby odloučení nebylo tak dlouhé, naplánovali jsme si na jarní prázdniny společnou sportovní akci v Brně. Nejprve jsme se vyřádili na trampolínách v JUMP PARKU a posilnění obědem z Vaňkovky jsme fyzicky náročný program zakončili střílečkou v LASER GAMES. Zde jsme sice bojovali vzájemně proti sobě, domů jsme už ale zase odjížděli jako jeden tým J

OSMÁCI

Někteří z žáků deváté třídy se rozhodli, že nebudou o jarních prázdninách zahálet, a vydali se na výlet do Brna. Výpravu jsme zahájili dopoledním programem v brněnské hvězdárně, kde pro nás byl připraven dokument Tajemství neviditelného světa, ve kterém jsme se dozvěděli o věcech každodenního života, které unikají našim smyslům, a jsme je schopni postřehnout jen díky úžasným technickým vynálezům. A jaká by to byla návštěva hvězdárny, kdyby na programu chyběla alespoň krátká procházka noční oblohou – žáci měli možnost poznat souhvězdí a planety, které se objevují na obloze v průběhu čtyř ročních období. Před budovou hvězdárny na zvídavé návštěvníky čekalo několik vědeckých atrakcí (dalekohled, teleskop, meteostanice, přepočet pozemské váhy atd.), u kterých jsme návštěvu Kraví hory zakončili.

Po krátkém odpočinku a nezbytném nabrání sil v Galerii Vaňkovka jsme pokračovali do herního centra Laser Games, kde se deváťáci vyřádili v bojové akční aréně.

Prázdninový výlet se všem líbil a nyní nezbývá než začít s plánováním dalších výprav a exkurzí!

                                                                                                                            DEVÁŤÁCI

14 Bře

Lyžařský výcvik

V termínu od 26.2. 2017 – do 4.3. 2017 se zúčastnila naše  škola ZŠ Moravská Chrastová společně se školou z Březové lyžařského výcviku v Harrachově. I přes oteplení a rozmary počasí sněhu na sjezdovkách bylo dostatek. Z naší školy odjelo 14 dětí a z Březové dokonce 31.

Všem se na horách líbilo. Nikdo se nezranil a to je vždy paráda.

Ve středu jsme uspořádali závody Na Zákoutí. Děti se snažily a bylo se na co koukat.

Příští rok horám zdar!!!

28 Úno

Recitační soutěž na 2. stupni

Ve čtvrtek 23.2.2017 se sešli recitátoři z druhého stupně naší školy, aby v již tradiční soutěži změřili své síly. Svým výkonem vynikala především Klára Bártová z deváté třídy, která básničku přednesla opravdu obdivuhodně, ostatní výkony byly velmi vyrovnané a bylo proto obtížné vybrat ty nejlepší.

Na stupínku vítězů se tedy umístila Klára Bártová (9. ročník), druhé místo obsadila Adéla Juránková (6. ročník) a třetí místo získal Vojtěch Petrů (7. ročník). Pochvalu si zaslouží samozřejmě všichni soutěžící, ovšem zmínit musíme především statečné kluky z osmého ročníku, kteří se recitace nezalekli a svým výkonem opravdu dobře reprezentovali svoji třídu.

Děkujeme všem účastníkům soutěže za příjemné chvíle, které nám svým přednesem zprostředkovali!

Mgr. Helena Peterková, Ing. Andrea Luňáčková


1 Pro

Florbal

Zpráva z obvodního kola ve florbale chlapců, konaného v hale ve Svitavách dne 28.11. 2016.
Každý rok se naše škola ZŠ Moravská Chrastová zúčastňuje turnaje ve florbale, tak i letos
tomu nebylo jinak.

Naši školu reprezentovali hlavně žáci 8.ročníku, doplnění o 4 žáky ze 7. třídy a Dana Albla ze šestky. Naším nejlepším hráčem byl brankář Michal Jež. I přes obdržené branky měl řadu pěkných zákroků. V poli byl nejlepší hráč Patrik Bureš, ale ani on gol nevstřelil.

Za námi se umístila jen ZŠ Opatov. Přesto byli kluci spokojení, protože si zahrát ve velké hale byl pro ně zážitek. Příští rok chceme dopadnout lépe!

vedoucí Mgr. Karel Radimecký

23 Lis

Vzdělávací projekt – Nicholas Winton

Ve středu 2. listopadu se vybraní žáci 7.třídy a žáci 8. a 9. tříd zúčastnili vzdělávací besedy v kině Vesmír ve Svitavách s názvem „Nicholas Winton – Síla lidskosti“. V rámci besedy byl žákům puštěn český film „Síla lidskosti“, který je nositelem prestižní světové ceny „International Emmy Award“, Oscar v oblasti dokumentárních filmů. Po shlédnutí filmu proběhla beseda s dramaturgem filmu panem Tulisem, který dětem vyprávěl o siru N. Wintonovi s nímž se několikrát osobně setkal, o jím zachráněných dětech a holocaustu.

Britský makléř Nicholas Winton zachránil roku 1939 z vlastní iniciativy 669 židovských dětí v době nacistické okupace Československa, podařilo se mu je převést do Velké Británie, kde byly umístěny v náhradních rodinách. Tímto velkým činem jim zachránil život. Po dobu padesáti let o svém skutku Winton mlčel. Následně ho ocenil Václav Havel řádem T.G. Masaryka a britská královna mu propůjčila nejvýznamnější řád britského impéria. Sir Nicholas Winton zemřel v červenci 2015 ve věku 106 let.

Poutavé vyprávění o jednom z největších hrdinů moderních dějin mělo za cíl žáky seznámit s osobností Nicholase Wintona a zároveň se snažilo vyvolat základní lidskou vlastnost – soucit. Protože každý člověk v sobě má lidskost a může pomoci lidem v nouzi i dnes. Každý dobrý skutek je jako bumerang, který se stále vrací. Tak nebuďme lhostejní vůči sobě ani vůči druhým a pomáhejme si.

                                  winton                                                                        Mgr. Šípková Petra

30 Říj

Věda je zábava

Odpálit si vodíkovou bombu, stát se hvězdou zpravodajství, zmrazit vlastní stín, rozpoutat tornádo, to vše a ještě mnohem víc jsme zažili v brněnském VIDA! science centru.

Kromě velkého množství interaktivních exponátů na nás čekala laboratoř, ve které jsme se na chvíli proměnili ve vědce zkoumající stavbu srdce. Díky skutečnému vepřovému srdci, které je nejpodobnější lidskému, jsme poznali jeho jednotlivé části a princip fungování.

Vědecký maraton jsme zakončili na science show Ledoleto, která se věnovala pokusům s tekutým dusíkem.

I když ve škole chemii i biologii člověka teprve začínáme, máme dobře našlápnuto.

žáci 8. třídy

18 Říj

TECHNOHRÁTKY

Není nám lhostejné, co z nás bude. Záleží nám na tom, jak se v životě uplatníme. Většina z nás se také na své budoucí povolání připravuje už teď: pilně se učíme a přemýšlíme o tom, co dál…

Přivítali jsme proto možnost zúčastnit se projektu TECHNOHRÁTKY, který organizuje Pardubický kraj. V rámci tohoto programu jsme navštívili ISŠ v Moravské Třebové. Učitelé i studenti nám velmi ochotně a zajímavě představili obory, které lze na této škole studovat. Zde je malá fotografická ochutnávka:

 Obory

HOTELNICTVÍ a KUCHAŘ-ČÍŠNÍK
 Výroba a ochutnávka flambovaných banánů a obložených talířů

  Zdobení ovoce

 Obor

BEZPEČNOSTNĚ PRÁVNÍ ČINNOST
 Střelba z pistole

 Obor

SOCIÁLNÍ ČINNOST
Péče o kojence (soutěž v přebalování)

 Obory

ZEDNÍK a KLEMPÍŘ
Soutěž v zatloukání hřebíků a šroubování akušroubovákem

    Obor

POKRÝVAČ
Soutěž v pokládání střešních tašek

 Náš kapitán přebírá od ředitele ISŠ Moravská Třebová cenu za 1. místo ve vědomostní soutěži

5 Říj

Minikopaná starších žáků ve Svitavách

Ve čtvrtek 29.9 2016 se naše škola ZŠ Moravská Chrastová zúčastnila obvodního kola v minikopané starších žáků ve Svitavách. Turnaje se zúčastnilo devět družstev rozdělených do tří skupin.

Kluci porazili po bojovném výkonu ZŠ Sokolovská Sy: 3 – 1. Nejlepším hráčem byl Patrik Bureš z osmé třídy, který vstřelil všechny naše góly. Ve druhém utkání
jsme nastoupili proti Březové. Kluci udělali několik hrubých chyb v obraně a našeho střelce si soupeř důsledně pohlídal.

Celkově jsme skončili šestí z devíti družstev. Náš tým byl tvořen hlavně kluky z 8. třídy, doplněný 2 sedmáky (Huppert, Střecha), Albl – 6.třída a Koudelka z 5.třídy.

Mgr. Karel Radimecký

25 Srp

8. trida

Třídní učitel: Mgr. Šárka Dirrová

Počet: 23 (17 chlapců, 6 dívek)

Bačovský Filip
Culík Jiří
Dvořák Metoděj
Havel František
Herian Michal
Jež Michal
Jura Leoš
Koláček Vlastimil
Kopecký Stanislav
Konopáč Robert
Kulka Jan
Novák Michal
Procházka Daniel
Veit František
Zaťko Miloš
Černá Pavlína
Furchová Tereza
Matějková Eva
Řezníková Eliška
Stupenová Šárka
Troboková Eliška
Bureš Patrik
Crha Patrik

11 Srp

Rozvrh 8. třídy

 1.2.3.4.5.6.7.8.9.
PoČJMAJChNJ 1
ÚtFMČJNJ 2 / InfVZČSP
StČJMDChHVFTV HTV H
ČtMAJČJNJ 1 / InfZTV DTV D
MAJČJDVV NJ 2