Vzácná návštěva v naší obci

V sobotu 18. 3. 2023 nás v Lidovém domě poctil svojí návštěvou Thomas Keneally, autor světového románu Schindlerův seznam. Občané tak měli na besedě jedinečnou možnost získat cenné informace o bohaté historii obce Brněnec. Román vypráví příběh kontroverzního svitavského rodáka Oskara Schindlera, který do Brněnce v roce 1944 přestěhoval svoji továrnu z Krakova. Přitom s sebou vzal i židovské dělníky a tím je zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1 100 lidí, včetně několika dětí. Továrna, ve které se vyráběla munice, byla pobočkou koncentračního tábora Groß-Rosen. Panoval zde přísný režim. Zajímavostí je skutečnost, že do tábora v Brněnci přijela i Schindlerova žena Emílie, aby pomáhala pečovat o vězně.

Román se stal předlohou pro slavný oscarový film Schindlerův seznam, pocházející z dílny amerického režiséra Stevena Spielberga. Na podzim letošního roku film slaví třicet let, od doby, kdy se objevil na filmových plátnech světových kin.

Významného australského spisovatele doprovázel Daniel Löw-Beer, lékař působící při Světové zdravotnické organizaci, žijící Ženevě, který je vnukem Arnolda Löw-Beera, posledního majitele rozsáhlého textilního komplexu v Brně a Brněnci. Jeho záměrem je spolu s Nadačním fondem Archa obnovit zašlou slávu továrny v Brněnci. Na místě bývalé továrny vznikne památník Schindlerova archa. Tento areál bude víceúčelový. Projekt počítá s muzeem, interaktivním zázemím pro výuku, s restaurací, s malou textilní a nábytkářskou výrobou a s byty.

Besedy se zúčastnilo vedení obce Brněnec, jeho obyvatelé i lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí. Nechyběli ani zástupci z řad pedagogů a žáků místní základní školy, kteří si prohloubili nejen svoje znalosti z dějepisu, ale procvičili si i angličtinu. Žákyně sedmého ročníku Adélka Knötigová a Lucinka Klemšová se odvážně pustily do rozhovoru s panem Keneallym a jeho chotí, kteří je poté pochválili za jejich výbornou úroveň anglického jazyka.

Velice děkujeme panu Keneallymu a jeho manželce, panu Löw-Beerovi i všem dalším vzácným hostům za sobotní návštěvu. Další poděkování patří vedení obce Brněnec v čele s panem starostou Mgr. Blahoslavem Kašparem a s paní místostarostkou Evou Kozákovou, za perfektní zázemí, organizaci i za plánování zajímavých akcí pro občany.

V letošním roce v naší obci slavíme řadu významných výročí, k jejichž příležitosti se bude konat spousta dalších zajímavých akcí, které jistě stojí za pozornost.

Ing. Ivana Seidlová, Mgr. Lenka Kašparová