„Čtení nás baví…“

Celé dva jarní měsíce se vybraní žáci 7. až 9. třídy účastnili projektu Školáci čtou školce.

Pravidelně jednou týdně předčítali dětem z Mateřské školky v Moravské Chrastové pohádky, příběhy a krátké texty.

Společně si prohlíželi ilustrace a povídali si o přečteném textu.

Cílem projektu bylo podporovat u předškolních dětí pozitivní vztah ke knihám, čtení a vyprávění.

Naši žáci procvičovali hlasité a výrazné čtení, rozvíjeli sociální a komunikační dovednosti a posilovali si vztah k mladším dětem.

Projekt se vydařil a setkávání probíhalo v přátelské atmosféře.

Budeme se těšit na společné čtení i v příštím školním roce.

Vyučující českého jazyka

Beseda pro žáky 4. a 5. ročníku

V úterý 2.6. 2026 jsme byli my, žáci 4. a 5. ročníku, pozváni na besedu o rizikovém chování.

Besedou nás provedla paní policistka Nikol Zavřelová.

Toto povídání se týkalo všeho, kde na nás může číhat nějaké nebezpečí – jízdy na kole, sociálních sítí, návykových látek, sportu a mnoho dalšího.

Dozvěděli jsme se soustu zajímavostí – například že lidé, kteří jsou závislí na návykových látkách, mají mnohem méně mozkových buněk než ostatní, jaká máme dodržovat pravidla při používání sociálních sítí nebo jak se máme chovat jako chodci a cyklisté.

Věděli jste třeba to, že když za tmy správně použijete reflexní pásku, můžou vás řidiči vidět až na 200 metrů?

Beseda se nám líbila a byli bychom rádi, kdyby paní Zavřelová opět přijela.

Za čtvrťáky a páťáky žákyně Sarah Musilová

Naše škola vyrazila podpořit českou fotbalovou reprezentaci

V neděli 31.5.2026 odehrála česká fotbalová reprezentace poslední přípravné utkání před odletem na mistrovství světa.

Tentokrát byl jejím soupeřem tým Kosova, který se ale na letošní mistrovství světa neprobojoval.

Pro většinu z nás to byla vůbec první příležitost zažít atmosféru mezinárodního fotbalového utkání.

Jakmile hráči nastoupili na trávník a zazněly státní hymny, celý stadion začal naše hráče mohutně podporovat.

Naši žáci byli slyšet a v hledišti rozhodně nezůstali pozadu.

Celý zápas jsme všichni prožívali naplno – od úvodního hvizdu až po závěrečnou děkovačku s hráči.

Český národní tým zvítězil 2:1 a připravil nám tak nezapomenutelný zážitek.

Děkujeme FAČR za vstupenky na toto utkání a teď už budeme držet pěsti našemu národnímu týmu na letošním Mistrovství světa, které začíná už ve čtvrtek 11.6.2026.

Mgr. Adéla Linhartová

Plavání 3. a 4. třídy

Od začátku března do konce letošního května absolvovali naši třeťáci a čtvrťáci 10 dvojlekcí plaveckého výcviku v Plavecké škole SPORTES Svitavy.

Plavání je pro všechny žáky 3. a 4. ročníku povinné, protože je velmi dobrou prevencí proti oslabení imunitního systému, posiluje i uvolňuje svaly, aniž by zatěžovalo páteř a klouby a patří mezi základní dovednosti k přežití.

Všichni žáci si plavání moc užívali.

Byli rozděleni do čtyř skupin podle toho, jak zdatnými plavci jsou.

Plavčíci je dokázali nadchnout pro veškeré aktivity spojené s pobytem u vody – plavání základními plaveckými styly, potápění, šlapání vody, skoky do vody, dovednost toho, jak se chovat při nečekaném pádu do vody, postup při záchraně tonoucího a vodní hrátky.

Na závěr všichni žáci získali Mokré vysvědčení, které informuje o tom, na jaké plavecké úrovni se každý z nich nachází.

Děkujeme celému týmu plaveckého bazénu a řidičům společnosti Autobusová doprava Hnát, kteří nás na plavání vozili.

Mgr. Kristýna Herian Vrobelová

Co na Zemi máme, to my dobře známe aneb v ZŠ Brněnec slavíme Den dětí

Ve čtvrtek 28. května proběhlo v Lidovém domě interaktivní představení pro děti o přírodě a vědě plné písniček, kterým nás provedla vážená a milá Vědunka, paní Veronika Jelínková.

Proč je planeta Země nejlepší místo k životu? Představení bylo plné fascinujících zábavných pokusů.

Společně jsme prozkoumali čtyři věci (Slunce, vzduch, potrava, voda), bez kterých se na světě neobejdeme a zjistili jsme, proč je naše planeta Země ta nejlepší v celém vesmíru.

Vyzkoušeli jsme například, jak je dlouhé tenké střevo nebo jak je silná kyselina v žaludku, učinili jsme pokus s kyselinou chlorovodíkovou a vajíčkem i pokus s kovovým srdcem, vodou, solí a kyselinou chlorovodíkovou.

Také jsme zkusili prozkoumat duhu a rozložit barvy, přivolali jsme kyslíkového ducha.

Dokonce jsme viděli na vlastní oči oheň na dlani.

Nechyběly písničky a pohyb, propojení vědomostí, hudby a vědy, aktivní zapojení dětí, povídání i drobná asistence.

Představení se nám moc líbilo!

Žáci a pedagogové I. stupně ZŠ Brněnec

Přírodovědná exkurze ve Svitavách

V pondělí 25. května 2026 se uskutečnila přírodovědná exkurze ve Vodárenském lese ve Svitavách, která byla určena žákům sedmé a osmé třídy a jejímž tématem byla ochrana přírody Svitavska.

Provázel nás známý svitavský biolog a ornitolog Jakub Vrána.

Dvouhodinový terénní výzkum byl rámován soutěží mezi chlapci a dívkami, kteří spolu soutěžili v přírodovědných znalostech a dovednostech.

Nejvíce vyčnívali Veronika Písaříková a Jan Kaderka, jejichž znalosti Jakub Vrána velmi ocenil.

Většinu zúčastněných nejvíce zaujalo kroužkování odchycených ptáků a jejich vypouštění zpět do přírody.

Představeny nám byly i různé entomologické sítě, které jsme si pak vyzkoušeli v praxi a pokusili jsme se nachytat co nejvíce zajímavých druhů hmyzu.

Vycházka pokračovala po naučné stezce Vodárenský les.

Seznámili jsme se se zajímavými obratlovci a bezobratlými vyskytující se ve zdejších vodách.

Následně jsme si mohli jejich odchyt vyzkoušet sami.

Na konci jsme prozkoumali nálezy zkamenělin, které tu byly nalezeny.

Tato exkurze za příjemného letního počasí v krásné přírodě byla vítaným zpestřením výuky přírodopisu.

Mgr. Ivana Kvapilová

Čas pro neobyčejné zážitky

V pátek 22. května proběhlo v Městské knihovně v Poličce předání výtvarných prací žáků ZŠ Brněnec pracovnicím knihovny na téma Les.

Předškoláci, děti z první, druhé a třetí třídy nakreslily nebo namalovaly lesní zvířata, stromy, rostliny a houby, lesní krajinu v různých ročních obdobích, pohádkový nebo kouzelný les.

Zahájení výstavy obrázků proběhne v prostorách knihovny 6. června na akci Čas pro neobyčejné zážitky.

Čas pro neobyčejné zážitky je speciální program plný mimořádných a nečekaných zážitků pro všechny věkové kategorie připravený poličskými institucemi, organizacemi a spolky.

Akce se těší zájmu veřejnosti už neuvěřitelných 26 let.

Všichni jste srdečně zváni!

Mgr. Drahomíra Frydrychová

Sedmá nejlepší bioložka Pardubického kraje je z naší školy!!!

V pátek 22. května 2026 proběhlo v Pardubicích krajské kolo jubilejního 60. ročníku Biologické olympiády, která je daleko nejkvalitnější a nejkomplexnější soutěží v naší zemi.

Do krajského kola postupují pouze tři nejlepší soutěžící z okresních kol Pardubického kraje.

Už jen samotná účast v krajském kole je neskutečně prestižní.

Z žáků a studentů, převážně gymnázií, kteří se sem probojují, se velmi často rekrutují budoucí profesionální biologové, lékaři, veterináři apod.

Tyto děti mnohdy biologií doslova žijí a mají neskutečné vědomosti a dovednosti.

Musí se tu popasovat s laboratorním úkolem, rozsáhlým a složitým testem znalostí v biologii a samozřejmě poznáváním živých rostlin, vycpanin nebo trvalých či mikroskopických preparátů živočichů. Okrajově studenti musejí poznávat i minerály a horniny.

V této obrovské konkurenci se naše žákyně Veronika Písaříková probojovala na neskutečné 7. místo a udělala tím ohromné jméno naší škole!

Klobouk dolů zejména před Verunčiným přístupem k soutěži, kdy se pečlivě a svědomitě připravovala se svou vyučující přírodopisu mnoho měsíců.

Vytrvalá práce se nakonec zúročila.

Za celou školu velmi děkujeme a blahopřejeme ke skvělému úspěchu!

Mgr. Ivana Kvapilová

Soutěž Mladý zahrádkář a velké úspěchy našich žáků!

Dívky a chlapci z naší školy se pravidelně účastní okresního kola soutěže Mladý zahrádkář, v níž dlouhodobě dosahují výborných výsledků. Nejinak tomu bylo letos.

V kategorii mladších žáků doslova deklasovala konkurenci Tereza Kopecká, která zvítězila o neuvěřitelných 43 bodů a zajistila si tak postup do celostátního kola, které proběhne v červnu v Brně.

Součástí celostátního kola je dvoudenní soustředění, kde si setkají nejlepší žáci republiky.

Velmi pěkného výsledku dosáhla v dané kategorii i Marie Kaderková, která obsadila 4. místo.

Respekt si zaslouží rovněž 6. místo Šárky Vrobelové, která patřila k nejmladším žákům.

V kategorii starších žáků se umístil na krásném 3. místě Jan Kaderka.

Výše uvedeným žákům za celou školu blahopřejeme a děkujeme za precizní přípravu a skvělou reprezentaci naší školy.

Mgr. Ivana Kvapilová