Ponožkový den (Mezinárodní den Downova syndromu)

Možná jste v pondělí 21. března potkali lidi, kteří měli každou ponožku jinou, a přemýšleli jste, jestli se ráno při oblékaní přehlédli, nebo jestli vy špatně vidíte. Ani jedno. Tito lidé, stejně jako žáci a učitelé naší školy, se připojili k akci na podporu lidí s Downovým syndromem.

V roce 2012 byl 21. březen oficiálně ustanoven jako Mezinárodní den Downova syndromu. Proč toto datum a proč zrovna ponožky?

Downův syndrom je způsobený ztrojením 21. chromozomu X. Odtud tedy symbolické datum 21. 3. No a ponožky patami k sobě dají tvar X.

S žáky jsme si tak připomněli, že jsou mezi námi lidé a rodiny, kterým život postavil do cesty větší překážky než ostatním. To ovšem neznamená, že nemohou žít plnohodnotný život a být šťastní. A co víc, mohou nám pomoci, abychom si uvědomili, co je v životě vlastně nejdůležitější:

https://www.youtube.com/watch?v=QeEEMf9Aqco&t=2s&ab_channel=Pavel%C4%8Cadek

Marie Trundová