Plavání 3. a 4. tříd

Od září žáci 3. a 4. ročníku ZŠ Brněnec – Moravská Chrastová zahájili ve svitavském bazéně plavecký výcvik. Čtvrťáci nejsou ve vodě žádnými nováčky. Plavecké kurzy absolvovali již v minulém roce. Ani žáci třetího ročníku, kteří s výcvikem začínali letos, se rozhodně nenechali zahanbit. Děti se na každou lekci moc těšily a zdravý pohyb ve vodě si naplno užívaly. Kromě toho, že se v plavání zdokonalily, se také naučily něco nového. Odměnou navrch bylo protažené tělo a dobrá mysl. Za svou snahu dostali všichni plavci i neplavci mokré vysvědčení.

Za třetí a čtvrtý ročník Alžběta Bártová a Denisa Částková

 

DEN LASKAVOSTI

Žáci 9. třídy se zapojili do historicky prvního ročníku happeningu s názvem „Jsem laskavec“, který se uskutečnil v pondělí 13. listopadu v rámci Světového dne laskavosti. Tuto výzvu iniciátorů z Nadace Karla Janečka podpořily veřejně známé osobnosti jako zpěvák Tomáš Klus nebo youtuber Jirka Král. Do projektu se zapojilo přes čtyři sta škol a organizací v České republice, které si zvolily libovolnou laskavost, např.: úklid okolí školy, uspořádání sbírky starého oblečení a věnování ho potřebným nebo podpořit svou pomocí zvířecí útulek atd.

Naši deváťáci se rozhodli udělat radost lidem z Domu s pečovatelskými byty v Moravské Chrastové. Připravili si pěvecké vystoupení, přichystali s učiteli občerstvení a pro každého seniora vyrobili v hodině výtvarné výchovy krásnou dekoraci v podobě vánočního stromečku, kterou předali starším spoluobčanům jako dárek k nadcházejícím Vánocům.

Setkání se seniory se neslo ve velmi přívětivé a milé atmosféře. A bylo přínosem pro žáky i seniory. Děti se dozvěděly ze vzpomínek pamětníků, jak prožívali Vánoce a jak skromné dostávali dárky. Naslouchaly vyprávění seniorů, jak se žilo v dobách bez technických vymožeností nebo jak vypadala jejich školní léta.

Cílem výzvy bylo děti inspirovat ke konání dobrých skutků v dnešním světě. Každý z nás může začít s laskavostí sám u sebe či se začít chovat lépe k lidem ve svém okolí, k přátelům, na ulici, v obchodě, k přírodě nebo ke zvířatům. Laskavé skutky, které by měly být nezištné, vedou ke zlepšení mezilidských vztahů, vyvolávají pozitivní emoce a zvyšují pocit štěstí.

Devátá třída udělala seniorům velikou radost, což je největším důkazem toho, že tento projekt měl smysl. Věřím, že žáci pochopili, že když k sobě a celému světu budou laskaví, bude nám dobře. „Žádný akt laskavosti, bez ohledu na to, jak malý, není nikdy zbytečný.“ (Ezop)

                                                                                                       Mgr. Šípková Petra

Vitamínový den v ZŠ Brněnec

Ve školním roce 2009/2010 byl zahájen projekt Ovoce a zelenina do škol, do kterého se zapojila i ZŠ Brněnec. Jedná se o projekt EU, jehož cílem je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě. Cílovou skupinou projektu jsou žáci základních škol, kterým je zdarma dodáváno čerstvé ovoce, zelenina nebo ovocné a zeleninové šťávy.

Naše škola se věnuje i projektu Mléko do škol. Žáci dostávají mléko i mléčné výrobky, které jsou bohaté na vápník důležitý pro kosti a zuby. Konzumací mléčných výrobků podporujeme vývin a celkový růst dětí. Mléko obsahuje kromě vápníku také proteiny, vitamíny D, A, B12. Velkou část mléka tvoří voda. Proto pravidelným pitím mléka udržujeme i pitný režim.

V úterý 14. 11. 2017 navštívili naši školu tři lektoři ze společnosti MK Fruit s. r. o. s pestrým programem s názvem Vitamínový den. Ve školní kuchyňce nás nadšeně učili, jak si připravit zdravé mlsání z čerstvých surovin. Stali jsme se součástí vitamínového dopoledne na podporu zdravého stravování. Děti z prvního stupně byly rozděleny do skupin, kde si pod vedením zkušených lektorů připravily chutný mléčný koktejl, ovoce a zeleninu, i zeleninové šťávy z čerstvých jablek, mrkve, červené řepy. Také si zkusily vyrobit za pomocí různých vykrajovátek nepečené cukroví z těsta z rozinek a slunečnicových semínek. Současně se děti dozvěděly zajímavé informace o RAW stravě, tvořené především syrovým ovocem, zeleninou, saláty, semínky. RAW jídelníček se tedy skládá hlavně z rostlinných potravin bez tepelné úpravy a ve správných kombinacích. Nechybělo ani vysvětlení výhod RAW stravy. Získali jsme odpovědi na otázky týkající se zdravé stravy a výborně jsme si pochutnali. Žáci druhého stupně ocenili s radostí ochutnávku zdravých talířů v podobě našlehaného tvarohu s medem, nepečeného cukroví. Pochvalovali si i vynikající zeleninové šťávy. 

Vitamínový den se vydařil, firmě MF Fruit s. r. o. děkujeme za profesionálně odvedenou práci. Těšíme se na další spolupráci.

Žáci a učitelé ZŠ Brněnec, Moravská Chrastová

Technohrátky

Naše škola ZŠ Brněnec, Moravská Chrastová byla zastoupena žáky osmého ročníku.

Žáci si prohlédli jednotlivá pracoviště na učilišti.

                                                                                                  Mgr. Karel Radimecký

Ptáci v zimě

Před příchodem zimy se některé druhy ptáků naší přírody stěhují za potravou do jižnějších oblastí, severští ptáci naopak přilétají k nám. Nedostatek potravy nutí některé přezimující druhy toulat se krajinou. Proto v zimě můžeme ve vesnicích i ve městech a jejich blízkosti spatřit ptáky z polí a lesů. Pokud je přirozené potravy (semen rostlin, plodů stromů a keřů ) málo, nebo když ji přikryje bohatá nadílka sněhu, ptáky přikrmujeme.

Přikrmování, umístění krmítka:
– přikrmujeme od začátku listopadu do konce března podle počasí
– krmítko umisťujeme na závětrné, klidné místo, blízko keřů nebo stromů
– krmítko můžeme zavěsit na strom, umístit na kůl alespoň 1,5 m nad zem nebo         postavit na okenní parapet
– zavěšené krmítko je bezpečnější, kočky se do něj nedostanou tak snadno
– pravidelně krmítko čistíme, aby zbytky potravy nezahnívaly
– konstrukce krmítka musí zajišťovat, aby krmení nenavlhlo a nebylo smeteno větrem

Čím přikrmujeme?

Vhodné jsou směsi pro krmení ptactva, slunečnice, obiloviny, dýňová semínka, ovesné vločky, proso, jeřabiny, jablka, šípky, ořechy, lůj.

Sýkorky, strakapoudi, kosi, stehlíci a další ptáci děkují za dobroty v krmítku!

Zima a ptáčci
Mrzne, sněží, to to zebe,
hodně sněhu spadlo z nebe.
Ptáčkové teď starost mají,
jak potravu obstarají.
Kde jsou v domě hodná dítka,
dávají jim do krmítka,
trochu zrní, trochu máčku,
ať si dají do zobáčku.

Mgr. Drahomíra Blažková

Podzimní výzdoba

Součástí hodin předmětu Člověk a svět práce je údržba a výzdoba okolí školy, a jelikož nastal čas podzimních plískanic a mrazíků, které by poničily naše muškáty, bylo je třeba nahradit odolnějšími rostlinkami. Žáci 6. ročníku se tohoto úkolu zhostili s chutí a vytvořili krásnou podzimní výzdobu skládající se hlavně z větviček jehličnanů, sušených květin a dokonce i okrasných dýní. Výzdoba se žákům letos opravdu povedla a podzimní truhlíky zkrášlují vchod do naší školy.

Ing. Andrea Dvořáková

Třídní schůzky 16.11.2017

Třída Den Hodina
I. třída Čtvrtek 16.11.2017 12.30-15.30
II. třída Čtvrtek 16.11.2017 12.30-15.30
III. třída Čtvrtek 16.11.2017 13.30-16.00
IV. třída Čtvrtek 16.11.2017 13.15-15.30
V. třída Čtvrtek 16.11.2017 13.00-15.30
VI. třída Čtvrtek 16.11.2017 14.00-16.30
VII. třída Čtvrtek 16.11.2017 14.15-16.30
VIII. třída Čtvrtek 16.11.2017 14.15-15.30
IX. třída Čtvrtek 16.11.2017 podle rozpisu

Sběr kaštanů 2017

Ve dnech 24. – 26. 10. 2017 odevzdali žáci naší školy celkem 159 kg kaštanů. Jelikož se v širším okolí naší vesnice urodilo málo kaštanů, některé rodiny se vydaly sbírat lesní plody i do Svitav.

Myslivci a zvěř děkují všem sběračům i jejich pomocníkům z řad rodičů a prarodičů za pomoc při přípravě zásob krmiva na zimu.

V letošním roce vykonalo dobrý skutek 17 pracovitých dětí.

1. třída
Sofie Langerová 15 kg
Neli Valterová 13 kg
Anna Opršalová 4 kg
Gabriela Pavlíčková 3 kg

2. třída
Anežka Stupková 25 kg
Iva Šedová 15 kg
Václav Valter 13 kg
Lucie Klemšová 10 kg
Adéla Knötigová 3 kg
Alžběta Veitová 2 kg
Jaroslav Neudert 1kg

4. třída
Veronika Taberyová 38 kg
Michaela Knötigová 3 kg

5. třída
Josef Klouda 12 kg

Menším množstvím kaštanů přispěli také Karolína Pelíšková, Matouš Báča, Tomáš Lžičař.

Děti si za svoji snahu zasloužily pěknou odměnu od sponzorů akce – Mysliveckého sdružení Brněnec – Bělá nad Svitavou a ČOKO KLASIK družstva Česká Třebová. Blahopřejeme!

                                                                                         Mgr. Drahomíra Blažková

Dramatický kroužek

I v letošním roce probíhá činnost dramatického kroužku pro první stupeň. Velice mě těší zájem o kroužek, počet členů se oproti minulému roku téměř zdvojnásobil.

První hodiny probíhaly jako seznamovací, vyzkoušeli jsme si několik technik dramatické výchovy. Žáci si poradili s myšlenkovou mapou a jejím vysvětlením, pantomimou i nácvikem a realizací živých obrazů.

Následující hodiny se budeme věnovat nácviku divadelní hry. Čeká nás dlouhá cesta a odměnou pro nás bude, až předvedeme před publikem, jaký kus práce jsme udělali. 

Mgr. Ludmila Slezáková