Poslední výlet deváťáků do Liberce

Liberecký kraj je poměrně vzdálený od Brněnce, ale přesto stojí za to ho navštívit. Letos se do Liberce vydali nejen naši osmáci, ale i deváťaci, pro něž to byl poslední výlet, který společně absolvovali jakožto žáci základní školy.

V úterý 25.6. 2019 jsme sedli na vlak směrem Liberec a už nám nic nebránilo v tom, abychom zdolali dominantu Liberce, 1012 m vysoký vrchol Ještěd. Původním plánem bylo vyjet na vrchol lanovkou a dolů sejít pěšky kopcem pod lanovkou, ale naneštěstí jsme zjistili, že lanovka je mimo provoz a nahoru musíme vyrazit pěkně po svých. Po prvotním úleku, jsme ale naznali, že jsme si výstup užili a byli jsme na sebe pyšní, že jsme trasu bez klopýtnutí zvládli. Odměnou nám byl krásný výhled třeba na Český ráj, horu Říp nebo na nejvyšší horu České republiky Sněžku.

Druhý den nás čekala návštěva IQLandie a Aquaparku Babylon. IQLandia  je moderní science centrum v Liberci. V deseti expozicích se nachází přes 400 interaktivních exponátů z oblasti astronomie, geologie, fyzicky, chemie, biologie, zeměpisu, techniky i matematiky. V IQLandii, kam ročně zavítá přes čtyři sta tisíc turistů z Čech i zahraničí, mohou lidé spatřit prvního humanoidního robota v zemi – Thespiana, vesmírné vozítko Mars Rover nebo třeba Hvězdný tunel. Zde žáci dostali rozchod a každý si mohl vybrat, které odvětví vědy a techniky ho zajímá. Den jsme zakončili v obchodním centru Forum Liberec a koupaním v originálním Aquaparku Babylon, kde jsme si zařádili na různých tobogánech, v trychtýři nebo divoké řece.

Poslední čtvrteční den nám nezbývalo než se rozloučit s Libercem a vyrazit zpátky domů. Pro děváťáky byl společný tento výlet  poslední, ale i tak jsme si ho užili do poslední chvilky! Našim, teď už bývalým deváťům, přejeme hodně štěstí při studiu na nových školách a mnoho úspěchů v životě!

Ing. Andrea Dvořáková, Mgr. Petra Šípková

Návštěva Mahenova divadla v Brně

25.6. se děti ze 4. a 5. třídy společensky oblékly a odjely do Mahenova divadla do Brna na hru Ostrov pokladů.

Všichni se zaujetím poslouchali příběh námořníků a pirátů na moři, k čemuž jim dopomohly výborné herecké výkony s dokreslením poutavých kulis a věrohodných pirátských kostýmů.

Herci nás svými výkony vtáhli do děje a celý příběh jsme sledovali se zaujetím až do konce. 

Mgr. Alena Nováková

Družba Brno – Brněnec

Když se sejdou kamarádky paní učitelky, hovor se často stáčí ke školním záležitostem. Nejenže si popisují své každodenní radosti i starosti, ale společně přemýšlí, jak svým svěřencům výuku zpestřit.  Přesně k tomu došlo i u nás a napadl nás zajímavý projekt, který spočívá v navázání kontaktu mezi městskou a vesnickou školou. Konkrétně se jedná o spolupráci mezi Anglickou základní školou z Mendlova náměstí a Základní školou Brněnec. Pracovní název projektu zní Družba Brno – Brněnec.

V úterý 18. června se brněnské děti vydaly vlakem na výlet na návštěvu do Brněnce, kde pro ně byly připravené seznamovací a sportovní hry. O týden později se děti z Brněnce vydaly do Brna a společně jsme navštívili místní zoologickou zahradu. Součástí vzájemných návštěv byla i prohlídka škol. Děti nejvíce komentovaly velikost škol, vybavení nebo okolí.

Obě akce byly krásné, podařilo se nám navázat přátelské vztahy. Těšíme se na spolupráci v dalším ročníku, která bude směřována ke vzájemné korespondenci.

Mgr. Ludmila Dobešová (ZŠ Brněnec), Mgr. Eva Kalinová (Anglická základní škola)

Výlet šesťáků do Lednice

Konec školního roku již klepe na dveře, nastala doba školních výletů a tak samozřejmě i naši šesťáci vyrazili poprvé na třídenní výlet od 19. do 21.6. 2019 do Jihomoravského kraje, konkrétně do Lednice.

Program byl tak nabitý, že bychom zde mohli strávit dvakrát tolik času a pořád bychom měli co obdivovat a zažívat. Výlet jsme započali asi nejadrenalinovějším zážitkem- návštěvou lanového parku Hájenka v Břeclavi. Jak už název napovídá, tak si děti prošly různě náročnými trasami v korunách stromů plnými překážek, kde musely zapojit nejen fyzickou sílu, ale také svoji hlavu, aby si každý našel nejvhodnější způsob, jak trasu zdolat. Na šesťáky také čekal akční program v podobě pořadu Pevnost Boyard, který určitě každý zná z televizních obrazovek. Žáci se rozdělili na dva týmy- modré a žluté a pak společnými silami museli plnit různorodé úkoly vedoucí k získání co nejvíce vítězných klíčů. Na konci hry pak týmy hádaly dle indicií heslo, které je zavedlo až k otci Fura a k pokladnici se zlaťáky. Odměnou dětem pak byly čokoládové zlaťáky a zájemci mohli uchutnat výborně ochucené červíky, kteří byli připraveni přímo před našima očima. Po tomto zážitku jsme se jen ubytovali v kempu a poté se vydali na krátkou procházku k Mlýnskému rybníku a Appolónovu chrámu.

Druhý den jsme samozřejmě nemohli vynechat Lednicko-valtický areál, který je zapsán na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Lednické panství získali roku 1249 Lichtenštejnové a patřilo jim bezmála 700 let, nyní je zámek ve vlastnictví státu. Zde jsme si prohlédli velkolepou výzdobu exteriérů i interiérů zámku, zájemci si prohlédli zámecký skleník a poté už jsme se vydali koňským spřežením k dominantě parku-Minaretu, který je nejstarší dochovanou rozhlednou na českém území a zároveň se jedná o jediný minaret v České republice. Zde jsme vyměnili dopravní prostředek, sedli jsme na loď a po staré Dyji se dopravili až k romantickému Janohradu, jenž byl schválně postaven jako zřícenina. Ani odpoledne jsme si neodpočali a závěr dne jsme zakončili koupáním na městském koupališti v Břeclavi, kde jsme se dostatečně vyřádili na různých skluzavkách a tobogánu.

V pátek jsme se se rozloučili s jižní Moravou a přes Brno jsme se vydali směrem domů. Výlet jsme si moc užili a těšíme se na příští rok!

Ing. Andrea Dvořáková

Výlet 7. třídy – Sedmihorky – Karlovice

V pondělí jsme se vydali na třídenní školní výlet do Českého ráje. Počasí nám přálo a výlet jsme si jaksepatří užili. Většinu času jsme trávili v kempu u vody, kde jsme „blbli“ na vorech a shazovali se z nich. Nebo jsme hráli volejbalové turnaje s jinými školami na pláži u rybníka. Druhý den jsme se společně s paní učitelkou Moravcovou a Šípkovou vydali poznávat krásy Hruboskalska. Pěší túra byla dlouhá asi 7 km a prošli jsme přes Janovu vyhlídku až na hrad Valdštejn. Chatky v kempu byly fajn, lepší než v Lednici.

Výlet byl úžasný, moc se nám všem líbil.

Kluci a holky ze 7. třídy

Výlet veselé Pětky do Bruna

Náš poslední společný výlet jsme si chtěli pořádně užít, a tak jsme se vydali vyřáditt se a pobavit se do zábavního parku v Brně, který se jmenu BRUNO. Tento zábavní park má dvě části, a to vnitřní a venkovní část.Vnitřní část zábavního centra BRUNO family parku se rozprostírá na ploše 4000 m2 obsahuje více než 40 jedinečných atrakcí, které si během dne děti náramně užívaly. Vyzkoušeli jsme atrakce jako např. autodrom, tobogán, lodičky, trampolíny nebo třeba skákací atrakce, jako je Brunův polštář, ale také netradiční zábavu – Křečkovo kolo, labyrint nebo třeba air hockey a stolní fotbálek.

Venkovní část zábavního parku některé děti v parném dnu velice ocenily. Nacházelo se tam 15 jedinečných atrakcí. Celému prostoru dominoval Vodní svět, kde jsme třeba nalezli archimédovy šrouby, pumpy, stavidla, vodní kola všech typů nebo třeba jezírko. Mohli jsme také možnost zajezdit si na šlapacích autíčkách, povozit se na jedinečném kolotoči, skákat na venkovních trampolínách, nafukovacím polštáři nebo si užít jízdu na tobogánu, na který jsme se dostali přes krtkovy nory a čapí hnízdo.

Po našem řádění na atrakcích jsme se přesídlili do nákupního centra Vaňkovka, kde jsme se hladoví těšili na vydatné a zasloužené občerstvení. Někteří si samozřejmě chtěli domů přivézt nějaký ten suvenýrek z výletu a děvčata nějaký ten hadříček pro krásu, a tak jsme zhruba hodinku ,,prošmejdili“ naše oblíbené obchůdky a vydali se zpět unavení, ale i přesto šťastní, ke svým rodinám.

Jsem moc ráda, že jsme si náš poslední společný výlet užili ve zdraví a s úsměvy na tvářích a budu se moc těšit na společné chvíle s mojí Pětkou. „-)

                                                                                               Denisa Báčová

Výtvarně – hudební dopoledne v Poličce

Ve čtvrtek 20. června jsme navštívili s paní učitelkou Moravcovou poličské muzeum a radnici. Na radnici jsme zhlédli výstavu české ilustrátorky Galiny Miklínové, která mimo jiné ilustrovala české vydání Harryho Pottera a vytvořila animace k večerníčku O Kanafáskovi. Poté jsme se přesunuli do muzea, kde probíhá výstava Barevný svět. Ta nám přiblížila život a dílo poličského rodáka Bohuslava Martinů. Bylo to zajímavě strávené dopoledne.

Karolína, Adéla, Pepa, Petr a Tomáš – 8. třída

Plavecký výcvik první a druhé třídy

Plavání je prospěšný sport, podporuje srdce a cévy, plíce a dýchací soustavu, prospívá svalům a kloubům. 

Chlapci i děvčata z 1. a 2. třídy ZŠ Brněnec zdárně ukončili výcvik v Plavecké škole Svitavy. Pod vedením zkušených učitelů plavání během 9 dvojlekcí, které probíhaly každý pátek od 12. 4. 2019 do 21. 6. 2019, učinily děti velký pokrok. Naučily se základním dovednostem, bezpečnosti při pobytu ve vodě, spolupráci s vodou, to znamená správně se nadechovat, vydechovat, splývat. Děti zvládly kraulové a prsové nohy, plavání na zádech. Používaly různé pomůcky, destičky, pásky, žížaly, skluzavku, gymnastický míč, panáky na plavání. 

Šikovní žáčci se mohou těšit na poslední školní den, kdy převezmou společně s vysvědčením za celoroční píli i mokré vysvědčení, kde je hodnoceno splnění řady úkolů. Například zda dítě potopí hlavu do vody, skočí do vody, položí se na záda, uplave jak umí x metrů. 

Děti si s radostí vyzkoušely i jízdu tobogánem. Holčičky a kluci jsou dobře připraveni na vodní radovánky. Ahoj léto, hurá, prázdniny mohou začít 🙂

ZŠ Brněnec děkuje řidičům autobusů ze společnosti Autodoprava Hnát za klidné, bezpečné jízdy z Brněnce do Svitav a zpět.

1. třída Mgr. Ludmila Dobešová, 2. třída Mgr. Drahomíra Blažková

Vitamínový den v ZŠ Brněnec

Konec školního roku se kvapem blíží, prázdniny klepou na dveře, ale ve škole máme stále mnoho práce. V pátek 21. 6. 2019 proběhl v ZŠ Brněnec Vitamínový den, aktivita MK Fruit Šumperk k projektu Ovoce a zelenina do škol.

Společnost MK Fruit s. r. o., partner projektu Evropské unie Ovoce a zelenina do škol, se věnuje dodávání sezonních produktů do škol řadu let. Preferuje české pěstitele, proto díky tomu přichází do tříd kvalitní dobroty z českých sadů a zahrad.

Tým MK Fruit ze Šumperka nabídl žákům uvítací vitamínovou šťávu z mrkve, červené řepy a jablka .Druhá šťáva byla připravena z mrkve a jablka. Dále děti ochutnaly smoothie z exotického ovoce, medu, vody. Nechybělo ani jablečné pyré se skořicí. Ochutnávky byly proloženy zajímavými informacemi o zelenině, ovoci a o vitamínech, jako o důležité složce potravy, která chrání organismus před mnoha onemocněními. Následovala čichací poznávací hra a rozšíření vědomostí o koření, konkrétně o skořici a badyánu. Ve znalostní soutěži o lákavé ceny žáci odpovídali na otázky typu Proč je důležitá vláknina?, Která zelenina čistí krev a játra?, Proč je zdraví prospěšná mrkev?, Kolik kousků ovoce nebo zeleniny se doporučuje denně sníst?. Oživená výuka s doprovodným programem se žákům velmi líbila.

ZŠ Brněnec je zapojena i do projektu Mléko do škol, ve kterém jsou také zdarma pro děti pravidelně dodávány závozy s degustačními bedýnkami širokého sortimentu mléčných výrobků a s informačními letáky o zdravých potravinách.

Oba projekty jsou výborné, přispívají k trvalému zvýšení spotřeby ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. Nemalou měrou také vedou děti k vytváření správných stravovacích návyků ve výživě, současně i k boji proti dětské obezitě.

Mgr. Drahomíra Blažková