Návštěva ZŠ Brněnec v požární zbrojnici v Moravské Chrastové

V pátek 7. 9. 2018 zavítali žáci a učitelé ZŠ Brněnec na exkurzi do požární zbrojnice v Moravské Chrastové. 

Zopakovali jsme si důležité zásady požární ochrany a ochrany člověka za mimořádných situací. 

Naším vstřícným průvodcem, zapáleným pro svoji práci, byl velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Brněnec pan Ondřej Kozák. 

V úvodu jsme se seznámili s náplní práce profesionálních i dobrovolných hasičů a fungováním Krajského operačního střediska Pardubice. Potom jsme se dozvěděli jednotlivé kroky hasičů při vyhlášení požárního poplachu a následného výjezdu.

Se zájmem jsme si prohlédli technické prostředky, cisternu CAS 32 T – 148, hliníkový čtyřdílný nastavovací žebřík, hasičský dopravní automobil, čerpadla, hadice, halogenové svítilny + elektrocentrálu, vysílačky, řetězovou motorovou pilu, prostředky pro odchyt obtížného hmyzu, vzduchové dýchací přístroje.

Měli jsme také možnost nahlédnout do hasičské šatny, kde byly k vidění osobní ochranné prostředky, zásahové kalhoty, kabáty, boty, přilby, rukavice, opasky, pláštěnky do deště. Naši pozornost upoutal i oblek proti vodě a do agresivního prostředí, oblek proti obtížnému hmyzu, univerzální hasící zádový vak.

Neméně zajímavé bylo vyprávění a fotografie v kronice i v počítačové prezentaci z činnosti hasičů, ať už z výcviků, zásahů při požárech, likvidace obtížného hmyzu, transportů pacientů, odstranění stromů, čištění potrubí dešťové vody, odčerpávání vody, čerpání a dezinfekce studny, besed s dětmi. Nechybělo ani prozkoumání hasičských vozidel,oblíbené u dětí všech věkových kategorií. 

Panu veliteli JSDHOB Ondřeji Kozákovi velmi děkujeme za poutavou exkurzi. Společně se svatým Florianem, patronem hasičů, držíme hasičům palce a přejeme, ať se jim daří při výkonu náročné hasičské služby. 

Těšíme se na další spolupráci.

Mgr. Draha Blažková
Učitelé a žáci 1. až 9. ročníku ZŠ Brněnec

[Not a valid template]