Do školy v bláznivých ponožkách a bez batohu

Projekt Hrdá škola, kterého jsme součástí, měl 11. 5. 2022 na programu „den bláznivých ponožek“. Na podnět žáků šestého a osmého ročníku jsme se rozhodli uskutečnit zároveň s tím i happening „den bez batohu“.

Ve středu si tedy žáci i učitelé oblékli ty nejbláznivější ponožky, které doma našli a pomůcky si do školy přinesli v nejrůznějších „zavazadlech“. K vidění byly košíky (dokonce i nůže), kbelíky a vandlíky, kufry s kolečky i bez, nákladní autíčka, nákupní vozíky, kočárky, také přepravky na domácí mazlíčky nebo „chovka“ na panenku. Někdo použil místo batohu spacák, zásuvku od nábytku, hrnec, či květináč. Objevil se tu i sušák na prádlo, obal na kytaru nebo dokonce obal na sportovní pušku (místo střelné zbraně byly uvnitř samozřejmě jen učebnice a školní pomůcky).

Všichni jsme se v tento den opravdu bavili. Zároveň jsme si ale na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je, když nemůžeme školní pomůcky nést pohodlně v batohu. Poukázali jsme tak na miliony dětí po celém světě, které do školy také chodí bez batohu. Ne však z recese, ale protože jim jej rodiče koupit nemohou a mnohdy ani školní pomůcky ne.

Když jsme během dne zaslechli žáky, jak se o této skutečnosti mezi sebou baví, měli jsme opravdu radost, že akce splnila svůj účel.

Marie Trundová