Žáci ZŠ Brněnec se zapojili do projektu budování Muzea přeživších v Brněnci

V neděli 25. 6. 2023 proběhla ve zdevastovaném areálu bývalé textilní továrny v Brněnci akce, za účelem vybudování expozice „Muzea přeživších“. Jedná se o projekt Nadačního fondu Archa – rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera, kterého se účastní více než 200 středoškoláků z pěti zemí (z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, Německa). Jako jediná základní škola byla k účasti pozvána naše ZŠ Brněnec. Zástupcem nadačního fondu Archa je pan Milan Šudoma.

Studenti v areálu továrny a následně i ve svých školách budou vytvářet projekty týkající se prezentace historie tohoto místa, srozumitelné pro mladé lidi.

Továrnu vybudovala židovská rodina Löw-Beerů v roce 1854. O svoje zaměstnance se příkladně starali. Před německou okupací rodina emigrovala. V roce 1938 továrnu zabrali nacisté, kteří zde vybudovali koncentrační tábor. Textilní výrobu, zaměnili za výrobu munice. Oskar Schindler sem ke konci druhé světové války přesunul z krakovského ghetta víc než tisíc Židů, kteří zde museli pracovat sice v nelidských podmínkách, ale zachránil tak jejich životy.

V neděli, objekty bývalého koncentračního tábora, navštívili někteří z jejich potomků. Svůj příběh o přežití zde vyprávěly Arnošta Lustiga a Joseph a Rebecca Bau. Jejich příběh se stal námětem pro slavný Spielbergův film – Schindlerův seznam, který se zde večer promítal, a od jehož prvního uvedení na plátna kin uplynulo třicet roků.

Rodina Löw-Beerů se do Brněnce vrátila v roce 2017, kdy již byly tovární budovy zdevastované. V letech 2018 až 2019 je Nadace Arks zachránila před zřícením. V loňském roce tato nadace získala grant od Evropské unie na vybudování muzejní expozice, na níž se podílejí žáci škol z několika zemí.

Článek o budování muzea ve Svitavském deníku

Ing. Ivana Seidlová