Žáci ZŠ Brněnec na jazykovém poznávacím zájezdu v Paříži a v Londýně

V pondělí 30. 10. 2023 jsme se těsně po poledni vypravili na dalekou cestu do Paříže. Zájezdu se zúčastnilo celkem 52 žáků a dospělých. Ze ZŠ Brněnec 38 a ze ZŠ Vítějeves 14. Po náročné cestě, která trvala téměř 18 hodin, jsme v úterý brzy ráno dorazili do města módy, baget a croissantů.

Prvním bodem našeho nabitého programu byla dominanta Paříže – Eiffelova věž, která měří celkem 324 metrů. Většina dětí odvážně vystoupala “po svých” do druhého patra, které leží ve výšce 115 metrů. Do třetího patra jsme již vyjeli výtahem a zde jsme měli krásný výhled na dominanty Paříže.

Poté následovala plavba lodí po Seině, prohlídka Vítězného oblouku a okolí muzea Louvre. Zastavili jsme se i u nádherné katedrály Notre Dame, kterou nyní opravují. Poté jsme se přesunuli na bulvár Saint Michel, kde jsme měli rozchod, při němž jsme si nakoupili suvenýry domů. Po přesunu do přístavního města Calais jsme se ubytovali v útulném hotelu F1 v němž jsme přenocovali a na středeční ráno jsme zde měli zajištěnou snídani.

Po snídani se náš autobus přesunul do vlaku, který nás převezl eurotunelem z Francie  na území Anglie.  Zde jsme navštívili město Canterbury s nádhernou katedrálou, která    je jednou z nejstarších   a nejznámějších dochovaných křesťanských staveb v Anglii a je součástí světového dědictví UNESCO. Je katedrálou arcibiskupa canterburského, vedoucího představitele anglikánské církve. Perličkou je, že arcibiskup z Canterbury již od nepaměti jmenuje anglického krále.

Z Canterbury jsme se přemístili do Londýna, kam jsme přijeli kolem jedné hodiny odpoledne. Po vyhlídkové plavbě lodí jsme se posilnili svačinkou v podobě tradičního britského pokrmu Fish and chips a pospíchali jsme na prohlídku honosné pevnosti Tower, v níž jsme si mimo jiné prohlédli korunovační klenoty. Poté jsme se po mostě Tower bridge přesunuli opět na loď, která nás dovezla do oblasti Greenwich, kde jsme zhlédli Old Royal Naval College – námořní univerzitu. Příjemně unavení jsme odjeli na přenocování do útulného hotelu Europa Gatwick ve městě Crawley, který se nachází 55 kilometrů od Londýna.

Ve čtvrtek jsme se probudili do deštivého rána. Posilněni vynikající snídaní jsme se vypravili zpět do královského města Londýn. Měli jsme štěstí, jakmile jsme totiž vystoupili z autobusu, přestalo pršet.

Prvním bodem našeho programu byla zastávka u Buckinghamského paláce, sídla krále  Karla III. Odtud jsme pokračovali na náměstí Leicester Square, v jehož středu se nachází malý park. V každém rohu parku je brána a u ní socha některé z významných osobností.

Spatřili jsme zde slavnou hodinovou věž (Elizabeth Tower), které se podle jejího zvonu přezdívá Big Ben. Věž s největšími hodinami ve Velké Británii je 96 metrů vysoká. Minutová ručička hodin měří neuvěřitelných 4,25 m.

Následovala prohlídka Trafargarského náměstí se sochou admirála Nelsona, čínské čtvrti s obědem v restauraci Soho a nevynechali jsme ani návštěvu British musea.

Poslední a zároveň dětmi nejvytouženější částí programu byl rozchod na Oxford street – nejznámější nákupní ulici v Londýně.

V pátek 3. 11. 2023 se ve večerních hodinách naše početná výprava vrátila z města nad Temží zpět do Moravské Chrastové, kde účastníky zájezdu netrpělivě očekávali jejich rodinní příslušníci. Všichni jsme se vrátili plni nezapomenutelných zážitků.

                                                                                                    Ing. Ivana Seidlová

Názory žáků na zájezd:

„Jsem nadšená, že jsem mohla jet. Vůbec toho nelituji! Když nám paní učitelka o zájezdu v zimě řekla, ihned jsem věděla, že pojedu.“
                                                                                                              Anna 7. ročník

„Okouzlily mě nádherné korunovační klenoty uložené na pevnosti Tower.“
                                                                                                              Radka 7. ročník

„V Londýně se mi moc líbilo. V pohodě jsem se domluvila. Nejlepší bylo London Eye, plavba lodí po Temži a náš krásný hotel.“
                                                                                                            Žaneta 6. ročník

„Bylo to ,,hustý“! Hlavně londýnské metro!“
                                                                                                   Matěj a Adam 6. ročník

„Byl to nezapomenutelný zážitek.“
                                                                                               Neli a Adéla 7. a 8. ročník