Jak předcházet úrazům volně žijících zvířat? Na čem si nejraději pochutnává nutrie? Jak vypadá hadí vejce? Tyto a další informace se dozvěděli žáci během prohlídky záchranné stanice Zelené Vendolí.
Exkurze, kterou jsme loni museli kvůli pandemii zrušit, se uskutečnila 7. září a byla přínosem pro obě strany. Žáci se během výukového programu seznámili s nejčastějšími případy, které stanice řeší, a jakými způsoby je možné úrazům divokých zvířat zabránit. Další součástí programu byla identifikace zvířat nejen na obrázcích, ale také podle ukázek peří, srsti nebo zubů. Při komentované prohlídce viděli žáci stálé obyvatele stanice: pštrosy, volavky, labutě, sovy a jiné dravé ptáky, bílé a černé čápy, krkavce, veverky, divoké králíky, nutrie a také maru stepní. Liška Ivuška zrovna spala, tak jsme jí nechali soukromí, ale dětem se velmi líbil mlsný Slivoň (kanec prasete divokého), přestože kaštany, které mu nabídly přijal vlažně.
Děti přinesly zvířatům i další pozornosti, pamlsky a krmení, takže se naše loňská sbírka ještě rozrostla. Exkurze především zvýšila u žáků povědomí o ochraně přírody, zejména zvířat. To je cílem environmentální výchovy na naší škole – aby nám vyrostly generace, které se budou k životnímu prostředí chovat zodpovědněji než jejich předchůdci, a abychom všichni měli naději, že to s naší planetou nakonec dobře dopadne.
Marie Trundová