Vzdělávací projekt – Nicholas Winton

Ve středu 2. listopadu se vybraní žáci 7.třídy a žáci 8. a 9. tříd zúčastnili vzdělávací besedy v kině Vesmír ve Svitavách s názvem „Nicholas Winton – Síla lidskosti“. V rámci besedy byl žákům puštěn český film „Síla lidskosti“, který je nositelem prestižní světové ceny „International Emmy Award“, Oscar v oblasti dokumentárních filmů. Po shlédnutí filmu proběhla beseda s dramaturgem filmu panem Tulisem, který dětem vyprávěl o siru N. Wintonovi s nímž se několikrát osobně setkal, o jím zachráněných dětech a holocaustu.

Britský makléř Nicholas Winton zachránil roku 1939 z vlastní iniciativy 669 židovských dětí v době nacistické okupace Československa, podařilo se mu je převést do Velké Británie, kde byly umístěny v náhradních rodinách. Tímto velkým činem jim zachránil život. Po dobu padesáti let o svém skutku Winton mlčel. Následně ho ocenil Václav Havel řádem T.G. Masaryka a britská královna mu propůjčila nejvýznamnější řád britského impéria. Sir Nicholas Winton zemřel v červenci 2015 ve věku 106 let.

Poutavé vyprávění o jednom z největších hrdinů moderních dějin mělo za cíl žáky seznámit s osobností Nicholase Wintona a zároveň se snažilo vyvolat základní lidskou vlastnost – soucit. Protože každý člověk v sobě má lidskost a může pomoci lidem v nouzi i dnes. Každý dobrý skutek je jako bumerang, který se stále vrací. Tak nebuďme lhostejní vůči sobě ani vůči druhým a pomáhejme si.

winton                                                                        Mgr. Šípková Petra