Oslava Dne Země, Hvězdárna a planetárium Brno – exkurze

Na pátek 12. dubna 2024 se děti z první, druhé a třetí třídy ZŠ Brněnec obzvlášť těšily, protože je čekala exkurze do Hvězdárny a planetária na Kraví hoře v Brně. Oslavili jsme tak Den Země, svátek naší modré planety.

Čekání na školní představení Astronaut 2D jsme si zpestřili prohlídkou plakátů i sledováním krátkých videí o vesmíru a nákupem suvenýrů v asto-obchůdku.

V dětském pořadu Astronaut 2D jsme se vydali na fantastickou cestu vesmírem. 

Součástí představení byla prohlídka hvězdné oblohy, orientace na hvězdné obloze. Povídali jsme si o sluneční soustavě. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o hvězdách a planetách.

Výzkum vesmíru je jedním z největších dobrodružství, do kterého se lidstvo pustilo. Vesmír jsme zkoumali na palubě raketoplánu i na Mezinárodní kosmické stanici. Nahlédli jsme dovnitř astronautova těla. Čekal na nás nácvik stavu beztíže, rychlá centrifuga i nepříjemné přetížení. Zjistili jsme také, že vesmír je zrádné místo a nebezpečí v podobě extrémního záření, meteoritů i mrazivě nízkých a pekelně vysokých teplot. Prožili jsme pár dní v těle astronauta a vyzkoušeli si, jak těžké je dobývání vesmíru a co všechno pobyt na oběžné dráze obnáší. 

Navštívili jsme i Vědeckou stezku, která je instalována v přilehlém parku. Pobyt venku nám zpestřila řada volně přístupných astronomických předmětů. Například planetární auto, astronomický dalekohled, meteostanice, planetární váhy.

Exkurze se nám povedla, program se nám líbil.

Za bezpečnou a klidnou jízdu autobusem děkujeme panu řidiči Luňáčkovi ze společnosti Autobusová doprava Hnát. 

Žáci a pedagogové ZŠ Brněnec – 1., 2. a 3. třída