Exkurze Praha

V posledním zářijovém týdnu se vydali žáci 8. a 9. třídy do Prahy, kde hlavním cílem bylo projít si historické centrum našeho hlavního města a vycházku ukončit na Pražském hradě. Naši exkurzi jsme započali na tradičním místě pro demonstrace, oslavy a jiná setkání – na Václavském náměstí pod sochou sv. Václava a pokračovali jsme k Prašné bráně, kterou jsme vstoupili do historického Starého Města pražského. Zde jsme se zastavili u jednoho z největších turistických lákadel – na Staroměstském náměstí, které bylo svědkem popravy 27 vůdců stavovského povstání a kde jsou hlavním lákadlem středověké astrologické hodiny, známější pod názvem Staroměstský orloj. Poté už nezbývalo nic jiného než přejít řeku Vltavu a určitě ne nijak jinak než po světoznámém Karlově mostě, který nechal zbudovat jeden z našich nejvýznamnějších panovníků Karel IV. v roce 1357. Z mostu se nám otevřel úžasný výhled na panorama největšího hradního komplexu na světě- na Pražský hrad.

Jízdárna Pražského hradu se stala naší poslední zastávkou. Zúčastnili jsme se zde komentované prohlídky výstavy Doteky státnosti, konající se u příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky, které se připomeneme dne 28. října letošního roku. Výstava představila žákům vývoj našich státních symbolů od počátku úsilí o vznik samostatného státu až do dnešní doby. Kromě symbolů byly k vidění předměty, které během uplynulých sto let spoluvytvářely klíčové momenty našich dějin, např.: skafandr našeho jediného kosmonauta Vladimíra Remka, kolekci všech státních vyznamenání od dob první republiky až po současnost, psací stůl T. G. Masaryka, motocykl hradní stráže z období prezidenta Václava Havla, dres Jaromíra Jágra nebo sako, které měl na sobě Jan Kubiš během atentátu na R. Heydricha.

Exkurze do Prahy se vydařila a žáci se vrátili spokojení a plni nových poznatků.

Mgr. Šípková Petra, Ing. Dvořáková Andrea