Výlet na zámek Žleby

Kam se letos pojede na školní výlet, jsme dlouho a pečlivě vybírali. Paní učitelky a děti se shodly na tom, že navštívíme klidně nějaké vzdálenější místo, ale hlavně pojedeme někam, kde většina dětí ještě nebyla. Kde to bude pěkné a zajímavé. Zámek Žleby byl dobrou volbou.

V úterý 4. května se tedy první, druhá a třetí třída vydala na očekávaný výlet. V plánu jsme toho měli mnoho. Návštěvu zámku s objednaným programem, prohlídku obory se zvířaty naší přírody a krmení jelenů.

Téměř dvouhodinová cesta nám rychle uběhla. Nejdříve jsme navštívili místní oboru. Zde jsme v tichosti sledovali krmení vzácných bílých jelenů. Dále jsme si prohlédli dravce, divoká prasata, čápy, volavky, kormorány a další zvířata naší krajiny. Unaveni teplem a sluncem jsme si sedli do trávy a nasvačili se. Pak už jsme plni očekávání odcházeli k zámku. Po cestě jsme si užívali nádheru zámeckého anglického parku, který se rozprostírá kolem kaňonovitého meandru řeky Doubravy.

                Po příchodu na nádvoří na nás ihned dýchla pohádková atmosféra. Na zámku Žleby se natáčelo mnoho známých pohádek, jako Nejkrásnější hádanka, Kouzla králů, O Šípkové Růžence nebo Tři bratři. Naše výprava se před zámkem rozdělila na tři skupiny a prohlídka mohla začít. Zaujali nás velké sbírky mečů, pušek, brnění i honosné komnaty, kde bydleli šlechticové z rodu Auerspergů. Všichni jsme museli bedlivě poslouchat výklad průvodkyně, protože během prohlídky zámku bylo nutné plnit úkoly a sbírat mince za dobře zodpovězené otázky. Mince jsme postupně ukládali do měšce, aniž jsme tušili, co za ně obdržíme. Na závěr jsme došli do oživlé zámecké kuchyně, kde nám výřečná kuchařka za mince nabídla čerstvě upečené koláče z kachlové pece. U pojídání voňavých koláčů jsme sledovali, jak jde místním kuchtičkám a kuchařům práce od ruky.

Výlet jsme si všichni opravdu užili, poznali jsme mnoho nového a vrátili se v pořádku domů.

                                                                                         Mgr. Lenka Karlíková