VIDA! Science centrum Brno

Co to znamená VIDA? No přece zvolání, když objevíte něco nového a překvapivého! A v brněnském Vida centru je podnětů k objevení něčeho nového spousta. Naši osmáci měli možnost v úterý 27.11. 2018 toto centrum navštívit a vyzkoušet si desítky interaktivních exponátů rozdělených do čtyř tematických sekcí – Planeta, Civilizace, Člověk nebo Mikrosvět.

Žáci si mohli například zkusit rozpoutat tornádo a pokusit se ustát zemětřesení, v rotující místnosti si užít účinky odstředivé síly, změřit sílu svého stisku nebo rychlost postřehu. Po prohlídce exponátů jsme se přesunuli do laboratoře, kde na osmáky čekala pitva a velmi detailní prozkoumání srdce. Díky skutečnému vepřovému srdci, které je nejpodobnější tomu lidskému, jsme objevili strukturu jednoho z nejzajímavějších orgánů našeho těla. Poznali jsme jeho jednotlivé části a ukázali si principy jejich fungování.

Také jsme si poslechli vlastní srdce fonendoskopem a zjistili jsme, komu srdce buší a koho to nechalo zcela klidným. Na závěr jsme zhlédli Science show Mr. Ucho, kde se nám dostalo odpovědí na otázky: Jak vypadá zvuk? Lze ho cítit? Dokáže roztančit plameny? Mr. Ucho nás provedl na cestě od vzniku zvuku až k našemu sluchovému nervu. Zjistili jsme také, co slyší jenom děti, jak se dá zvuk zobrazit laserovým paprskem a jak zní zvuky pod hladinou.

Ve VIDA centru jsme absorbovali nespočet nových informacích a nezbývalo nic jiného než nechat mozek chvíli odpočívat a nasytit hladový žaludek v nákupním centru Vaňkovka, kde jsme si dali něco dobrého k snědku, poté jsme sedli na rychlík a vydali se směrem domov.

Ing. Andrea Dvořáková, Mgr. Šárka Dirrová