Vánoční výlet do Poličky

Nastala doba adventu a blíží se čas Vánoc, pro většinu z nás nejoblíbenější doby z celého roku, a proto se v pondělí  17.12. 2018 vydali žáci šesté třídy na exkurzi do Poličky, aby pocítili příjemnou vánoční atmosféru na vlastní kůži. Naši žáci v Poličce navštívili Centrum Bohuslava Martinů, kde aktuálně probíhá výstava dřevěných a mechanických betlémů, které byly zapůjčeny ze známého Třebechovického muzea betlémů a od rodiny Sochorovy z Hradce Králové. Viděli jsme figurky jak pestře malované, tak v přírodních odstínech, u nichž vynikne struktura několika druhů dřevin. Betlémy také  pocházejí z různých míst, a jsou různého stáří a velikostí.  Zajímá Vás, jak se uvádějí jednotlivé figurky do pohybu? Kolik součástek je potřeba k tomu, aby darovník chodil, anděl létal, rybář se plavil na loďce apod.? Jestliže ano, pak máte také možnost několik mechanismů sami vyzkoušet. Pan M. Sochor připravil „stroječky“, které se ovládají kličkou, a které slouží k tomu, aby děti zkoumaly tato jednoduchá technická řešení. Svoje poznatky si poté šesťáci vyzkoušeli při výrobě dřevěného andělíčka, který se pyšnil pohybujícími se křídly. Po cestě domů jsme se zastavili ještě ve Svitavách, kde děti poměřily svoje síly a hlavně přesnost hodu v bowlingu. Po dopoledni nabitém zážitky jsme vyrazili směr domov.

Mgr. Šárka Dirrová, Ing. Andrea Dvořáková