Vánoce v Poličce

Ve čtvtek 19.12.2019, těsně před vánočními svátky, se naši sedmáci vydali do Městského muzea a galerie v Poličce, kde jejich cílem byla výstava nesoucí název Vánoce a tradiční pokrmy. Žáci se zde dozvěděli spoustu zajímavých informací o tom, jak se dříve slavily Vánoce.

Vánoce jsou prastaré svátky – křesťanské i pohanské. O zimním slunovratu se lidé těšili na prodlužující se dny a snažili se zajistit zdar nového hospodářského roku – úrody – jídla. Každá slavnost je proto spojena se štědrou hostinou.

Tak jako v jiných oblastech Čech, i v Poličce a okolí se na Štědrý den jedlo „devatero pokrmů“. Co mezi ně patřilo, se dozvídáme z časopisu Jitřenka (1894). Mělo v nich být, co dal les, pole i sad. A tak se pekla například „nadivajna“ s houbami, vařil se hrách, čočka, kroupy, zelí, řepa, „muzika“ atd. atd. Štědrodenní večeře měla rodinu nejen nasytit, ale každý pokrm také něco symbolizoval. Část večeře nakonec dostal dobytek, drůbež a stromy i duchové zemřelých.

Na výstavě ve třídě Bohuslava Martinů jsme viděli prostřené stoly a porovnali jsme, co se na nich (a pod nimi) objevovalo v době vlády Karla IV., co v 19. století a co dnes. Prohlédli jsme si také dobové mlsy – křížaly, které děti dostávaly často v podobě panáčků z mikulášských trhů. Děti měly také možnost ochutnat sladký řepný cukr a sladkou ovocnou kaši zvanou muzika.

Naše objevování starých zvyků a tradic jsme zakončili na Majáku ve Svitavách, kde si sedmáci zahráli bowling a po krátkém rozchodu na náměstí jsme se vydali směrem domů.

Mgr. Šárka Dirrová, Ing. Andrea Dvořáková