Beseda o HIV/AIDS

v úterý 24. 5. 2022 proběhla v naší škole online beseda o HIV/AIDS. Této besedy se zúčastnili žáci 8. a 9. ročníku. Besedu pro nás zorganizovala Česká společnost AIDS pomoc.

V České republice žije asi čtyři tisíce HIV pozitivních lidí, z toho se léčí 98,5 procent nakažených. Nebezpečí představují hlavně lidé, kteří o své nákaze ještě nevědí. Včasnou prevencí u mládeže můžeme zabránit růstu epidemie HIV a ovlivnit žáky tak, že budou myslet na své zdraví a převezmou za něj odpovědnost.

Lidé s HIV dnes vedou život bez omezení. HIV pozitivní lidé se musí léčit celoživotně a pravidelně užívat léky, aby se virus nezačal v těle množit. V České republice je osm HIV center při velkých nemocnicích, kam nemocní docházejí dvakrát ročně na kontrolní odběr krve. Celý proces léčby je hrazen zdravotní pojišťovnou a vyjde na 300 tisíc korun za rok.

Z výpovědí žáků vyplývá, že se jim beseda líbila a že se dozvěděli spoustu užitečných informací a zajímavostí.

Velice děkujeme za poutavý a erudovaný výklad.

Ing. Ivana Seidlová