Vitamínový den v ZŠ Brněnec

Ve školním roce 2009/2010 byl zahájen projekt Ovoce a zelenina do škol, do kterého se zapojila i ZŠ Brněnec. Jedná se o projekt EU, jehož cílem je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě. Cílovou skupinou projektu jsou žáci základních škol, kterým je zdarma dodáváno čerstvé ovoce, zelenina nebo ovocné a zeleninové šťávy.

Naše škola se věnuje i projektu Mléko do škol. Žáci dostávají mléko i mléčné výrobky, které jsou bohaté na vápník důležitý pro kosti a zuby. Konzumací mléčných výrobků podporujeme vývin a celkový růst dětí. Mléko obsahuje kromě vápníku také proteiny, vitamíny D, A, B12. Velkou část mléka tvoří voda. Proto pravidelným pitím mléka udržujeme i pitný režim.

V úterý 14. 11. 2017 navštívili naši školu tři lektoři ze společnosti MK Fruit s. r. o. s pestrým programem s názvem Vitamínový den. Ve školní kuchyňce nás nadšeně učili, jak si připravit zdravé mlsání z čerstvých surovin. Stali jsme se součástí vitamínového dopoledne na podporu zdravého stravování. Děti z prvního stupně byly rozděleny do skupin, kde si pod vedením zkušených lektorů připravily chutný mléčný koktejl, ovoce a zeleninu, i zeleninové šťávy z čerstvých jablek, mrkve, červené řepy. Také si zkusily vyrobit za pomocí různých vykrajovátek nepečené cukroví z těsta z rozinek a slunečnicových semínek. Současně se děti dozvěděly zajímavé informace o RAW stravě, tvořené především syrovým ovocem, zeleninou, saláty, semínky. RAW jídelníček se tedy skládá hlavně z rostlinných potravin bez tepelné úpravy a ve správných kombinacích. Nechybělo ani vysvětlení výhod RAW stravy. Získali jsme odpovědi na otázky týkající se zdravé stravy a výborně jsme si pochutnali. Žáci druhého stupně ocenili s radostí ochutnávku zdravých talířů v podobě našlehaného tvarohu s medem, nepečeného cukroví. Pochvalovali si i vynikající zeleninové šťávy. 

Vitamínový den se vydařil, firmě MF Fruit s. r. o. děkujeme za profesionálně odvedenou práci. Těšíme se na další spolupráci.

Žáci a učitelé ZŠ Brněnec, Moravská Chrastová

[Not a valid template]