DEN LASKAVOSTI

Žáci 9. třídy se zapojili do historicky prvního ročníku happeningu s názvem „Jsem laskavec“, který se uskutečnil v pondělí 13. listopadu v rámci Světového dne laskavosti. Tuto výzvu iniciátorů z Nadace Karla Janečka podpořily veřejně známé osobnosti jako zpěvák Tomáš Klus nebo youtuber Jirka Král. Do projektu se zapojilo přes čtyři sta škol a organizací v České republice, které si zvolily libovolnou laskavost, např.: úklid okolí školy, uspořádání sbírky starého oblečení a věnování ho potřebným nebo podpořit svou pomocí zvířecí útulek atd.

Naši deváťáci se rozhodli udělat radost lidem z Domu s pečovatelskými byty v Moravské Chrastové. Připravili si pěvecké vystoupení, přichystali s učiteli občerstvení a pro každého seniora vyrobili v hodině výtvarné výchovy krásnou dekoraci v podobě vánočního stromečku, kterou předali starším spoluobčanům jako dárek k nadcházejícím Vánocům.

Setkání se seniory se neslo ve velmi přívětivé a milé atmosféře. A bylo přínosem pro žáky i seniory. Děti se dozvěděly ze vzpomínek pamětníků, jak prožívali Vánoce a jak skromné dostávali dárky. Naslouchaly vyprávění seniorů, jak se žilo v dobách bez technických vymožeností nebo jak vypadala jejich školní léta.

Cílem výzvy bylo děti inspirovat ke konání dobrých skutků v dnešním světě. Každý z nás může začít s laskavostí sám u sebe či se začít chovat lépe k lidem ve svém okolí, k přátelům, na ulici, v obchodě, k přírodě nebo ke zvířatům. Laskavé skutky, které by měly být nezištné, vedou ke zlepšení mezilidských vztahů, vyvolávají pozitivní emoce a zvyšují pocit štěstí.

Devátá třída udělala seniorům velikou radost, což je největším důkazem toho, že tento projekt měl smysl. Věřím, že žáci pochopili, že když k sobě a celému světu budou laskaví, bude nám dobře. „Žádný akt laskavosti, bez ohledu na to, jak malý, není nikdy zbytečný.“ (Ezop)

Mgr. Šípková Petra