Vitamínový den v ZŠ Brněnec

Konec školního roku se kvapem blíží, prázdniny klepou na dveře, ale ve škole máme stále mnoho práce. V pátek 21. 6. 2019 proběhl v ZŠ Brněnec Vitamínový den, aktivita MK Fruit Šumperk k projektu Ovoce a zelenina do škol.

Společnost MK Fruit s. r. o., partner projektu Evropské unie Ovoce a zelenina do škol, se věnuje dodávání sezonních produktů do škol řadu let. Preferuje české pěstitele, proto díky tomu přichází do tříd kvalitní dobroty z českých sadů a zahrad.

Tým MK Fruit ze Šumperka nabídl žákům uvítací vitamínovou šťávu z mrkve, červené řepy a jablka .Druhá šťáva byla připravena z mrkve a jablka. Dále děti ochutnaly smoothie z exotického ovoce, medu, vody. Nechybělo ani jablečné pyré se skořicí. Ochutnávky byly proloženy zajímavými informacemi o zelenině, ovoci a o vitamínech, jako o důležité složce potravy, která chrání organismus před mnoha onemocněními. Následovala čichací poznávací hra a rozšíření vědomostí o koření, konkrétně o skořici a badyánu. Ve znalostní soutěži o lákavé ceny žáci odpovídali na otázky typu Proč je důležitá vláknina?, Která zelenina čistí krev a játra?, Proč je zdraví prospěšná mrkev?, Kolik kousků ovoce nebo zeleniny se doporučuje denně sníst?. Oživená výuka s doprovodným programem se žákům velmi líbila.

ZŠ Brněnec je zapojena i do projektu Mléko do škol, ve kterém jsou také zdarma pro děti pravidelně dodávány závozy s degustačními bedýnkami širokého sortimentu mléčných výrobků a s informačními letáky o zdravých potravinách.

Oba projekty jsou výborné, přispívají k trvalému zvýšení spotřeby ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. Nemalou měrou také vedou děti k vytváření správných stravovacích návyků ve výživě, současně i k boji proti dětské obezitě.

Mgr. Drahomíra Blažková