Školní výlet čtvrťáků do Prahy

Dne 31. května jsme byli na školním výletě v Praze. Navštívili jsme Strakovu akademii, kde sídlí Úřad vlády České republiky. Zde má také kancelář předseda vlády, pan Petr Fiala. Dozvěděli jsme se, že dříve tato budova sloužila pro vzdělávání chudých žáků z vyšších stavů“, kde se učili a zároveň tam měli i internát. Proto se budova nazývá Strakova akademie. V době 1. světové války připadla budova akademie Červenému kříži, který zde zřídil nemocnici se 470 lůžky. Z auly akademie se stal operační sál a z ložnic studentů nemocniční pokoje. Bohužel jsme se nemohli podívat do zasedacího sálu vlády, protože zde právě probíhalo zasedání. Ale i tak to byla zajímavá prohlídka.

Dále jsme šli procházkou po starých zámeckých schodech na Pražský hrad, kolem katedrály svatého Víta k prvnímu nádvoří Pražského hradu a sledovali jsme výměnu stráží. Některé děti se i s jedním vojákem vyfotily. Naše procházka pokračovala dál ke Karlově mostu. Prošli jsme po něm na druhou stranu, a jelikož jsme všude míjeli obchůdky se suvenýry, museli jsme se zastavit a podívat se, co nabízejí. Děti nakupovaly víceméně magnetky na památku. Naše zdržení se nám moc nevyplatilo, protože na Staroměstské náměstí jsme dorazili přesně v 14.01 a otáčející se orloj nám tedy o jednu minutu utekl. Alespoň jsme viděli a slyšeli cinkání orloje, o kterém si ve škole pouze povídáme, na vlastní oči a uši.

Hlad a únava nás dohnaly na Václavské náměstí do „mekáče“, kde jsme se najedli a přečkali dešťovou průtrž. Zbytek času do odjezdu vlaku domů jsme strávili procházkou po Václaváku spojenou s nakupováním. Unavení, ale plní nových zážitků jsme večer dojeli v pořádku domů.

Lucie Dosedělová, Kristýna Vrobelová a čtvrťáci