Moravský kras, Skalní mlýn u Blanska – školní výlet, 4. třída

V pondělí 29. května 2017 se vypravili žáci 4. třídy do Moravského krasu, Skalního mlýna u Blanska.

Nejdříve jsme navštívili Dům přírody v Moravském krasu, což je moderní středisko se zábavně naučnou expozicí.

V přízemí byla expozice zaměřena na PRAVĚK – neandrtálce, lovce mamutů, moderního člověka – lovce sobů a koní, zbraně a nástroje doby kamenné, objevy ( jehla, vrhač oštěpů ), záhady Býčí skály z doby železné, způsoby obživy ( zemědělství ), posvátné rituály.

V prvním patře jsme pak prozkoumali výstavu HISTORIE MORAVSKÉHO KRASU – osidlování Slovany, první jílové pece na tavbu železné rudy, středověkou tavbu a zpracování železa pomocí hamrů, stavbu hradů. Dozvěděli jsme se, jak rozvoj průmyslu silně ovlivnil vzhled krajiny krasu i jak 20. století přineslo objevování a zpřístupňování jeskyní. Nechyběl ani pohled na ochranu přírody a zamyšlení, jak se bude krajina krasu měnit dál.

Součástí programu Příběh Moravského krasu bylo také objevování na dotykových obrazovkách s úkoly k daným tématům a 3D film Říše zkamenělého času, dokument o krásách a tajemstvích Moravského krasu se zajímavými záběry z nepřístupných jeskyní i makrosnímky rostlin a zvířat.

Následoval přesun do příjemného chládku Kateřinské jeskyně, kde jsme zvládli prohlídkovou trasu. Obdivovali jsme podzemní chodby, komíny, krápníkovou výzdobu i barevně osvětlený útvar ” Čarodějnici “, symbol Kateřinské jeskyně.

Před návratem domů jsme jako správní turisté neváhali a zakoupili řadu suvenýrů, upomínkových předmětů.

Za bezproblémovou, bezpečnou jízdu autobusem v horkém počasí děkuje naše akční skupina panu řidiči Sedlákovi ze společnosti ČSAD Tišnov.

žáci 4. třídy, Mgr. Drahomíra Blažková, Mgr. Jana Teplá

[Not a valid template]