V letošním školním roce se nám jarní prázdniny spojily s těmi pololetními a našim žákům zbyl dostatek času nejen na odpočinek, ale také na výlet do Brna, kde na ně čekala výstava v dominantě města Brna – hradě a pevnosti Špilberk, rozchod v oblíbené Vaňkovce a na konec dva souboje v Laser game aréně, kde svoje síly poměřila část šesťáků a sedmáků.
Ve středu 6.2. 2019 jsme se nejprve vydali na klidnější aktivitu a to na výstavu s názvem Rok 1918-co nám válka dala a vzala. Osudový rok 1918 a 100 let republiky slaví Muzeum města Brna na hradě Špilberku velkou výstavou plnou příběhů, historických předmětů a autentických fotografií. Přiblížila nám závěr války, okolnosti vzniku Československa i události v Brně při jeho vyhlašování. Připomněla také odvahu i bázeň našich předků, kteří bojovali na frontách 1. světové války – a to na obou stranách. Vznik Československa umožnil průběh a výsledek Velké války. Úvod expozice evokoval její hrůzy: zbraně, přilby i protetické náhrady. Poprvé se tehdy používaly automatické zbraně, proto jsou ve výstavě i těžké kulomety. Válčilo se v zákopech, viděli jsme různé typy ručních granátů, plynové masky nebo přilby, které už skutečně chránily hlavu a nebyly jen na okrasu jako dřív. Vyzkoušeli jsme také repliky zbraní, se kterými se za války bojovalo. Výstava nám ale ukázala, že i tak negativní událost, jakou byla Velká válka, měla i pozitivní důsledky – především velký technologický rozmach. Dozvěděli jsme se, jaké vynálezy se začaly používat právě za války. Některé vydržely dodnes, třeba náramkové hodinky nebo hygienické vložky. Válka také překreslila mapy – rozpadla se evropská impéria a vznikly nové republiky, včetně té naší. Za toto vše vděčíme právě našim odvážným předkům, z nichž mnozí za svobodu nás vše položili svoje životy….
V době oběda jsme se navštívili obchodní centrum Vaňkovka, kde jsme se doplnili energii dobrým jídlem a poté už nás čekala Laser game aréna, která byla posledním bodem našeho výletu do Brna.
Mgr. Šárka Dirrová, Ing. Andrea Dvořáková