Mezinárodní den ptactva

Mezinárodní den ptactva se slaví každoročně 1. dubna ve výroční den podepsání mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva v roce 1 906.

Slaví se různě, v ZOO se slaví opeřený svátek například tak, že majitelé ptačího příjmení mají tento den 50 % slevu vstupného a mohou se zúčastnit losování o ptačí budky a další ptačí ceny. Vy můžete slavit tím, že pomůžete s péčí o zahradu, aby se tam ptákům líbilo, vyvěsíte si ptačí budku.

Jaké keře a stromy na zahradě pěstovat, aby u nás zpívali a hnízdili?

Stromy a keře poskytují útočiště lidem i zvířatům, zahrada je díky nim plná života. Mnozí ptáci si nestaví hnízda v dutinách a tedy ani v budkách, ale splétají je z větviček a stébel uvnitř dřevin. Potřebují k tomu husté stromy a keře, které je dostatečně skryjí.

Koho přiláká zelená zahrada?

Zahradu s dostatkem stromů s oblibou obývají pěnkavy, stehlíci, hrdličky, stromy proklepávají žluny a strakapoudi. Množství hustých a velkých keřů vyhledává drozd, budníček, rehek, kos, červenka.

Přímo po domě, na trávníku či nízkých rostlinách se budou rádi procházet konipásci, vrabci, straky i vrány.

Živé ptačí ploty

Ptáci rádi hnízdí i v hustých živých plotech. Ideální jsou růže, hloh, pámelník, ptačí zob.  

Rostliny, dřeviny, které poskytují ptákům útočiště i potravu

Zahrada by měla poskytovat různou potravu po celý rok. Rostliny lákají hmyz a dávají plody ještě v létě, nebo na nich ptáci nacházejí semena nebo plody v zimě.

slunečnice, levandule, bez, tis, kalina, meduňka, rakytník, hloh, dřín, pámelník, ptačí zob

Ať už se staráte o zahradu, nebo o ptačí budku, ptáci vás za péči odmění svým zpěvem. Ptačí koncert je krása a pozorování ptáků dalekohledem je taky velký zážitek 🙂

Zájemci o ptáky, vyvěšení, kontrolu a údržbu ptačích budek si vše důležité mohou najít na stránkách České společnosti ornitologické. 

Mgr. Drahomíra Blažková