Školní jídelna

Jídelní lístek 30.9. – 4.10.2019
Jídelní lístek 7.10. – 11.10.2019
Jídelní lístek 14.10. – 18.10.2019

Od 1.5.2019 je cena obědu pro cizí strávníky 58,- Kč, s rozvozem 64,- Kč

Platba stravného na měsíc říjen 2019
čtvrtek              26.9.2019           od 11:30 do 15:00 hod.
pátek                 27.9.2019           od 11:30 do 14:15 hod.

Seznam alergenů od 13.12.2014 ZDE ke stažení

Rodiče a školní jídelny.cz

Je pro Vás výchova dětí ke zdraví a jejich harmonický vývoj prioritou?

Zajímají Vás základní principy školního stravování?

Zajímají Vás možnosti nových technologií či potravin, které mohou stravovací provozy školních jídelen využívat?

Zajímá Vás, jak byste se mohli zapojit do spolupráce se školní jídelnou?

Právě pro Vás je tady nový internetový portál o školním stravování, určený pro rodiče a veřejnost, prostě pro všechny, kteří se zajímají o školní stravování.

  head_logo    nebo    266px-Facebook.svg

Zdražení obědů

Školní jídelna při Základní škole Brněnec oznamuje, že od 1. 3. 2014 dochází ke zdražení obědů:

Oběd pro děti 1. – 4. třídy stojí 21,- Kč, pro děti 5. – 8. třídy 23,- Kč, pro děti 9. třídy 25,- Kč.

Cizí strávníci mají možnost odebrat oběd v ceně 53,- Kč, s rozvozem 59,- Kč.

Slovníček nových surovin ve školní jídelně

Kuskus jsou drobné těstoviny vyrobené z tvrdozrnné pšenice. Tato původem marocká specialita vzniká zpracováním pšeničné krupice do formy malých kuliček.
Předností kuskusu je jeho velmi rychlá příprava. Většinou se nemusí vůbec vařit, stačí jej zalít vařící vodou a počkat až nabobtná a změkne.

Bulgur je částečně naklíčená, nahrubo rozdrcená, tepelně upravená a poté usušená pšenice. Jedná se o tradiční, lehce stravitelný pokrm. Nespornou výhodou bulguru je kromě jeho oříškové chuti také jednoduchá a rychlá příprava.

Mořské řasy obsahují 10-20 x více minerálních látek než zelenina, jsou bohaté především na vápník, železo a jód. Mají schopnost odvádět z těla těžké kovy.

Tofu je „sýr“ vyráběný vysrážením sójového mléka.

Jáhly (loupané proso) jsou dobře stravitelné, výživné a velmi chutné. Mají příznivý poměr bílkovin, tuků a sacharidů. Jáhly jsou lepším zdrojem vitamínů než ostatní obilniny a svou nutriční hodnotou se vyrovnají ovesným vločkám. Neobsahují lepek.

Cizrna má příjemnou oříškovou chuť a patří mezi nejkvalitnější luštěniny vhodné pro lidskou výživu.

Červená čočka na rozdíl od většiny luštěnin je velmi rychle uvařená a nepůsobí nadýmavě. Čočka je vysoce energetická a výživná luštěnina, která obsahuje jen málo tuků. Je bohatá na kyselinu listovou a železo.

Jitka Kučírková, vedoucí školní jídelny

Telefonní čísla pro odhlašování obědů:

608 638 834, 461 523 134

Školní jídelna při ZŠ v Moravské Chrastové zajišťuje stravování asi 205 strávníkům denně, z toho je 140 žáků, 19 pracovníků školství a 46 cizích strávníků. Kapacita kuchyně je 350 obědů, počet míst ve školní jídelně je 90.

Školní oběd je financován ze tří zdrojů – úhrada od rodiče (náklady na potraviny), dotace ze státního rozpočtu (mzdy, odvody z mezd, ostatní neinvestiční náklady) a příspěvek zřizovatele (energie, opravy a údržba, materiálové zabezpečení, náklady na poplatky atd.).

Jídla podávaná v rámci školního stravování se konzumují vždy ve školní jídelně. Výjimkou je první den neplánované nepřítomnosti strávníka ve škole ze zdravotních důvodů. Žákům při pobytu ve školní družině a ve dnech mimo vyučování nepřísluší stravování za finanční normativ (tzv. dotované). V uvedené dny se mohou stravovat jen v rámci doplňkové činnosti za plnou cenu, tzn. 41,50 Kč.

Obědy se vydávají: 11.30 – 12.00 hod. cizí strávníci, 12.00 – 14.45 hod. žáci, pracovníci školství.

Ve školní jídelně pracuje vedoucí školního stravování Jitka Kučírková, 3 kuchařky (Iva Blašková – vedoucí kuchařka, Hana Havlová, Gita Novotná – pomocné kuchařky), uklizečka p. Řiháková. Pracovní doba zaměstnanců 6.00 – 14.30 hod.

Školní stravování se řídí výživovými normami. Pro školní stravování je důležitý Spotřební koš, který zaručuje dostatečný příjem všech doporučených živin. V něm se sleduje 10 komodit potravin: maso, mléko, ryby, mléčné výrobky, tuky volné, cukry volné, zelenina, ovoce, brambory, luštěniny. Jídelní lístek sestavuje vedoucí stravování s vedoucí kuchařkou. Snaží se nejen dostat do jídelních lístků všechny důležité potraviny a plnit spotřební koš, ale snaží se o pestrost jídelního lístku, zařazovat nová i neznámá jídla. V rámci možností se snaží vařit 2 hlavní jídla nebo 2 přílohy, moučníky, saláty, kompoty na výběr.

Více fotografií: Fotogalerie školy

Řád školní jídelny