Exkurze – Krakow a Osvětim

Ve čtvrtek 30. května se vybraní žáci 2. stupně vydali za hranice naší země, aby poznali jedno z nejkrásnějších evropských měst – Krakow. Město oplývá obrovským množstvím historických a architektonických památek. Na pahorku Wawel si prohlédli nádvoří renesančního Královského zámku a prošli gotickou katedrálou sv. Stanislava a sv. Václava, kde jsou uloženi polští králové a další významné polské osobnosti. Směrem na sever od katedrály se ocitli na starém městě, v jehož středu viděli rozlehlé Hlavní náměstí, které patří mezi největší v Evropě. Žáci zde měli rozchod. Kromě mnoha kaváren, restaurací a obchůdků mohli projít nádhernou renesanční budovou Sukiennice, která nahradila původní gotickou tržnici. Po tříhodinové prohlídce jedinečných památek Krakowa se vydali na smutnější místo – do Osvětimi.

Nechvalně proslulý koncentrační tábor Osvětim je vzdálený cca 60 km od Krakowa. Žáci zde strávili necelé čtyři hodiny, během kterých prošli dvě jeho části Auschwitz I a Auschwitz II –Birkenau. Nachází se zde místa s lidskými ostatky, zříceniny plynových komor a krematorií, místa, kde se konaly selekce transportů, místa poprav a místo, které dokazuje hrůzné zločiny – téměř dvě tuny vlasů zavražděných žen. Žáci na vlastní oči spatřili unikátní sbírku předmětů, spjatých s utrpením obětí přivezených na to místo přímo na smrt a také těch, kteří byli Němci přinuceni zde vykonávat otrockou práci.

Krakowem i Osvětimí žáky provázel pan Lubor Šušlík, který se narodil roku 1928. Jako šestnáctiletý kluk v době protektorátu založil tajný skautský oddíl v Praze. V posledních měsících druhé světové války připravoval se skauty pro osvobozenecká vojska plány nepřátelských míst. Protektorátními úředníky byl nasazen na kopání zákopů proti útočícím rudoarmějcům na Ostravsku. Při ústupu německé armády se mu podařilo malou sabotáží zabránit vyhození československých kasáren v Hlučíně do povětří. V dubnu 1945 byl na nádraží v Olomouci zatčen gestapem, které u něho našlo střelivo a granáty. Byl odsouzen k trestu smrti, ale díky nenasazeným poutům a jiným okolnostem byl druhý den propuštěn. Odjel do Prahy, kde se účastnil se zbraní v ruce boje o budovu Československého rozhlasu. Po válce si odsloužil měsíc vojenské služby u Hradní stráže a poté se znovu vrátil ke skautingu. Až do svého zatčení v roce 1949 vedl 50. skautský oddíl. Při akci Norbert, která měla za cíl svrhnout vládu komunistů, byl zatčen a obžalován z velezrady. Po půl roce věznění byl pro nedostatek důkazů propuštěn. Režim mu znemožnil studovat VŠ a tak pracoval jako strojní zámečník. Dnes žije v Pardubicích a pracuje jako turistický průvodce po Evropě a v řadě exotických zemích.

Mgr. Šípková Petra