15 Bře

Pěvecká soutěž – školní kolo

Ve čtvrtek 16.3.2017 se konalo již tradiční školní kolo pěvecké soutěže. Celkem se zúčastnilo přes padesát dětí z 1.-6. ročníku.

Žáci si připravili nejen písně lidové, ale také moderní. Během celé akce také probíhalo menší soutěžení pro jednotlivce či skupinky v poznávání pohádkové hudby.

Samozřejmě k hudbě patří i tanec, takže všechny děti se také zapojily do tanečních chvilek a na závěr byla pro žáky připravena diskotéka.

Umístění:

1. třída
1. místo Knötigová Adélka
2. místo Šedová Iva
3. místo Gloser Šimon

2. třída
1. místo Kašparová Adéla
2. místo Kaderková Barbora
3. místo Komenda Jiří

3. třída
1. místo Nečasová Adéla
2. místo Sklenářová Adéla, Huppertová Sabina
3. místo Gerneš Štěpán

4. třída
1. místo Čermáková Martina, Čermáková Markéta
2. místo Radiměř Tadeáš
3. místo Martínek Radim, Lžičař Miroslav

5. třída
1. místo Homolka Michal, Žižka Adrian
2. místo Heger Roman
3. místo Čuhelová Michaela

6. třída
1. místo Crhová Karolína, Lidmilová Sára

Všem moc gratulujeme a už nyní se těšíme na příští rok.

Mgr. Eva Švancarová

20 Úno

Recitační soutěž – školní kolo

Ve čtvrtek 16.2.2017 proběhlo na naší základní škole školní kolo recitační soutěže. Této recitace se zúčastnili žáci a žákyně 1.-5. ročníku. Celkem se účastnilo 55 dětí.

Každý si připravil básničku, kterou ostatním zarecitoval. Slyšeli jsme básničky zábavné,

o zvířátkách, o ročních obdobích nebo ze školního prostředí.

Nechyběl ani doprovodný program v podobě hry Kufr nebo hry Pantomima.

Umístění:

1.třída
1.místo Neudert Jaroslav
2.místo Knötigová Adéla
3.místo Gloser Šimon

2. třída
1.místo Kašparová Adéla
2.místo Kaderková Barbora
3.místo Mareček Zbyšek

3. třída
 1.místo Knötigová Michaela
2.místo Vlček Patrik
3.místo Šmerdová Natálie

4. třída
1.místo Čermáková Martina
2.místo Rössner Vojtěch
3.místo Přichystalová Karolína

5. třída
1.místo Oujezdská Karolína
2.místo Havlíková Tereza
3.místo Furchová Nela

 

19 Úno

Domestos

V letošním školním roce se naše škola opět zúčastnila soutěže „Domestos pro školy 2016“.

Principem soutěže bylo sbírání bodů jednotlivými účastníky prostřednictvím plnění soutěžních aktivit. Této soutěže se zúčastnili žáci 4. a 5. ročníku. Žáci plnili tyto aktivity:
1. pět hygienických pravidel, 2. dekorace toalety, 3. měřidlo na toaletní papír, 4. označení dveří, 5. básně o čistotě.

V letošním ročníku jsme opět získali vedlejší cenu v podobě čisticích prostředků na toalety od značky Domestos.

                                                                                                                 Mgr. Zuzana Vymazalová

15 Úno

Co nepatří do odpadu

Voda je zdroj života. Chceme-li být zdraví, je nutné, aby byla zdravá i voda. V ZŠ Brněnec se s vodou učíme správně hospodařit a dbát na to, aby byla co nejčistší.

V pondělí 13. února 2017 jsme rádi přivítali přednášející ze společnosti VHOS a. s. Moravská Třebová – provozovatele vodovodů a kanalizací v regionu Svitavska s projektem Co nepatří do odpadu. Vzdělávacího programu se postupně zúčastnili žáci 4., 5., a 6. třídy. Na děti čekala spousta zajímavých informací, her a pokusů, kterými je provázel kocour Agi. V pestrém a přehledném pracovním sešitě se kluci a děvčata dozvěděli, co se děje v čistírně odpadních vod, jak to v ní chodí, co nepatří do kanalizace a mnoho dalších praktických rad o třídění odpadu. Forma doplňovaček, křížovek a soutěží o trička s kocourem Agim, vědomostní PEXESA a knížky Nevšední výprava s Lenkou a Terezkou v podivuhodném světě vody žáky velmi bavila. Nechyběl ani pokus jak vyrobit ze špinavé vody vodu čistou. Děti bedlivě sledovaly besedu, aktivně se do programu zapojovaly, objevila se i řada dotazů vztahujících se k tématu. Došlo také na ekologické značky výrobků obzvláště šetrných k životnímu prostředí i na chvilky k zamyšlení, jak se správně chovat k vodě.

Poděkování patří pracovníkům společnosti VHOS a. s., Dagmar Krholové, Lubomíře Čápové, Romaně Fleischlingerové Dis. za podnětný a zdařilý ekologický pořad. Těšíme se na další spolupráci.

Mgr. Drahomíra Blašková, Ing. Andrea Luňáčková

13 Úno

Florbal 4 .a 5. třídy

Ve čtvrtek 9.2. 2017 se naše škola ZŠ Brněnec, Moravská Chrastová zúčastnila školního kola ve florbale mladší kategorie ve Svitavách. Jednalo se  o družstvo ze čtvrté a páté třídy. Kluci se na turnaj hrozně těšili. Většina se poprvé podívala a navíc i zahrála v krásné hale Na střelnici.

Zarážející byla menší účast škol na turnaji. Postupně jsme nastoupili proti svitavským školám – T.G.Masaryka, Sokolovská a Felberova. Sice jsme odešli poraženi, ale náš výkon měl vzestupnou tendenci. Je hodně znát, že nikdo z kluků nehraje závodně florbal. Museli by dojíždět do Svitav nebo Letovic.

Mgr. Karel Radimecký


 

21 Pro

Malování šperků

ok se s rokem sešel a dne 13.12.2016 jsme ve výtvarné dílničce malovali šperk – brož. Pod vedením instruktorky Petry Třískové děvčata 4. a 5. třídy malovala novými perleťovými „fantasy“ barvami na výřezy z plexiskla. Barva se namalovala brož a při prosychání sama vytvářela ornamenty, takže každý výrobek byl originál.

Výtvarná dílka se všem povedla a děti si odnášely krásný dárek k Vánocům.

Milena Kutláková

19 Pro

V pátek 9.prosince se v Lidovém domě v Moravské Chrastové setkali tradičně naši nejstarší spoluobčané. Abychom je v předvánočním čase potěšili a poděkovali jim za celoživotní práci, připravili jsem pro ně kultumí program s pohoštěním.

Celkem 26 žáktů ze 4. třídy Základní školy v Brněnci pro naše babičky a dědečky vyrobili v hodinách Pracovních činností pod vedením paní učitelky Drahomíry Blažkové drobné dárky, přáníčka s motivem ptáčka a vločky. Kažďý z účastníků akce jedno takové přáníčko obdržel.

Paní učitelce a dětem děkujeme, že nám pomohli vykouzlit úsměv na jejich tváři.

Eva Kozáková, místostarostka obce Brněnec


16 Pro

Z činnosti Výtvarného kroužku 4. třídy

Výtvarný kroužek navštěvují žáci, kteří rádi kreslí, malují, modelují, vyrábí, prostě tvoří. Cílem práce Výtvarného kroužku je vyzkoušet si různé zajímavé techniky. Děti ze 4. třídy získávají nové výtvarné zkušenosti, mají radost z výtvarného dobrodružství. Mezi nejzdařilejší podzimní výkresy patří určitě kresba sovy na vytrhávaném podkladu z barevných papírů, který byl velmi pracný. Žáci také vyrobili pěkné záložky s tygříky, jako dárečky pro budoucí prvňáčky k zápisu do 1. třídy. Výkresy dětí zdobí nejen nástěnku v chodbě školy, šikovní výtvarníci vystavují i v Místní knihovně v Brněnci.

Mgr. Drahomíra Blažková

16 Pro

Vánoční večírek s Pipi Dlouhou punčochou

Vánoční čas je také časem návštěv, proto čtvrťáci neváhali a přijali pozvání do Městské knihovny ve Svitavách na program Vánoční večírek s Pipi Dlouhou punčochou na motivy knížky Astrid Lindgrenové Pipi Dlouhá punčocha.

Švédská spisovatelka Astrid Lindgrenová patří k nejpopulárnějším autorům soudobé světové literatury pro děti a mládež. Mnohé její knížky získaly i u nás nadšený čtenářský ohlas, především Děti z Bullerbynu a Pipi Dlouhá punčocha. Velmi úspěšné byly v českém překladu i její další práce Emil Neplecha, Karkulín ze střechy. Pro starší děti o detektivu Kallovi – Kalle Blomkvist zasahuje, Svěřte případ Kallovi.

Knížka Pipi Dlouhá punčocha vypráví příhody ze života svérázné devítileté dívenky s nevšedním chováním, jménem i vzezřením, které nejsou skutečně ledajaké. Pipi bydlí sama bez rodičů v domku na okraji města, společníkem jí je pouze malá opička. Není však vůbec smutná, prožívá spoustu veselých dobrodružství se svými přáteli. Knížka plná báječných nápadů, bohaté fantazie a jedinečného humoru potěšila už mnoho dětí na celém světě.

Ve středu 14. prosince 2016 si děti přivstaly a už v 7,30 hodin čekaly na vlakovém nádraží ve Březové nad Svitavou, odkud jely rychlíkem do Svitav. Knihovnu žáci navštívili v rámci akce Týden na podporu čtenářství. Nejdříve se děvčata a kluci seznámili s knihami, s možnostmi a výpůjčním řádem knihovny. Potom už následoval Vánoční večírek s Pipi Dlouhou punčochou. Střídavě se četlo z knížky a děti plnily celou řadu úkolů. Například.

– Hra Po stopách Pipi – děti došly k nazdobenému vánočnímu stromečku.

– Složení obrázku s tajemným nápisem ve skupinách.

– Vyluštění nápisu a opravení chyb.

– Popis ilustrace z knížky.

– Sedm popletených koled, neúplné texty – ve skupinách se děti poradily a napsaly správné názvy koled.

– Zpěv koledy Půjdem spolu do Betléma.

– Jak se slaví Vánoce ve Švédsku? Úkolem žáků bylo přečíst si text, zorientovat se v něm, najít odpověď na otázku, přiřadit, “ zapálit “ plamen svíčky na      obrázku stromečku.

Skupina, které se podařilo jako první “ rozsvítit “ vánoční stromeček na magnetické tabuli, si mohla jako první vybrat za odměnu a na památku pěkné odznáčky.

Následovala svačina. Zbyl také čas na prohlížení i četbu nejrůznějších dětských knih a časopisů. Příjemné dopoledne v knihovně uteklo jako voda. Za občasného sněžení se spokojení žáci plní zážitků vydali na cestu vlakem zpět do Moravské Chrastové.

Děvčata a chlapci ze 4. třídy děkují paní knihovnici Mgr. Jindřišce Soudkové a Mgr. Monice Lžičařové za pestrý program.

Mgr. Drahomíra Blažková, Mgr. Jana Teplá

10 Lis

Pracovní činnosti – 4. třída

Rok s rokem se sešel a žáci 4. třídy v předmětu Pracovní činnosti vyráběli přáníčka k příležitosti Vánočního setkání důchodců v Chrastavci a v Brněnci. Inspirovali se v přírodě, proto v podzimních měsících vytvořili řadu přáníček s motivem ptáčka a sněhové vločky. Děvčata i chlapci pracovali pilně, pěkně od ruky jim šlo stříhání, lepení, dokreslování i krasopisné psaní přáníček. Děti využily větší množství odstřižků z použitých vánočních dárkových balících papírů.

Čtvrťáci věří, že potěší starší spoluobčany a svými dárečky přispějí k příjemné předvánoční atmosféře v Chrastavci a v Brněnci.

Mgr. Drahomíra Blažková, Ing. Andrea Luňáčková