15 Bře

Cestujeme o prázdninách

Škola není jen místo, kde se vzděláváme, ale dává nám také příležitost setkat se s lidmi, které máme rádi a se kterými si rozumíme. A i když prázdniny vítáme a těšíme se na ně J, je to doba, kdy své kamarády postrádáme. Aby odloučení nebylo tak dlouhé, naplánovali jsme si na jarní prázdniny společnou sportovní akci v Brně. Nejprve jsme se vyřádili na trampolínách v JUMP PARKU a posilnění obědem z Vaňkovky jsme fyzicky náročný program zakončili střílečkou v LASER GAMES. Zde jsme sice bojovali vzájemně proti sobě, domů jsme už ale zase odjížděli jako jeden tým J

OSMÁCI

Někteří z žáků deváté třídy se rozhodli, že nebudou o jarních prázdninách zahálet, a vydali se na výlet do Brna. Výpravu jsme zahájili dopoledním programem v brněnské hvězdárně, kde pro nás byl připraven dokument Tajemství neviditelného světa, ve kterém jsme se dozvěděli o věcech každodenního života, které unikají našim smyslům, a jsme je schopni postřehnout jen díky úžasným technickým vynálezům. A jaká by to byla návštěva hvězdárny, kdyby na programu chyběla alespoň krátká procházka noční oblohou – žáci měli možnost poznat souhvězdí a planety, které se objevují na obloze v průběhu čtyř ročních období. Před budovou hvězdárny na zvídavé návštěvníky čekalo několik vědeckých atrakcí (dalekohled, teleskop, meteostanice, přepočet pozemské váhy atd.), u kterých jsme návštěvu Kraví hory zakončili.

Po krátkém odpočinku a nezbytném nabrání sil v Galerii Vaňkovka jsme pokračovali do herního centra Laser Games, kde se deváťáci vyřádili v bojové akční aréně.

Prázdninový výlet se všem líbil a nyní nezbývá než začít s plánováním dalších výprav a exkurzí!

                                                                                                                            DEVÁŤÁCI

14 Bře

Lyžařský výcvik

V termínu od 26.2. 2017 – do 4.3. 2017 se zúčastnila naše  škola ZŠ Moravská Chrastová společně se školou z Březové lyžařského výcviku v Harrachově. I přes oteplení a rozmary počasí sněhu na sjezdovkách bylo dostatek. Z naší školy odjelo 14 dětí a z Březové dokonce 31.

Všem se na horách líbilo. Nikdo se nezranil a to je vždy paráda.

Ve středu jsme uspořádali závody Na Zákoutí. Děti se snažily a bylo se na co koukat.

Příští rok horám zdar!!!

20 Úno

Návštěva z MŠ U Dvou sluníček

Ve středu 15.2.2017 se do naší základní školy přišli podívat budoucí prvňáčci z MŠ Brněnec U Dvou sluníček.

Děti se podívaly po celé budově, ve třídě si vyzkoušely sezení v lavici, poznávaly písmena a číslice, s dětmi z první třídy si vypracovaly několik cvičení v učebnici, také si všichni zazpívali oblíbené písničky a zacvičili si.

Na závěr dostaly všechny děti, školáci i předškoláci, drobné dárečky.

Mgr. Eva Švancarová

19 Úno

Domestos

V letošním školním roce se naše škola opět zúčastnila soutěže „Domestos pro školy 2016“.

Principem soutěže bylo sbírání bodů jednotlivými účastníky prostřednictvím plnění soutěžních aktivit. Této soutěže se zúčastnili žáci 4. a 5. ročníku. Žáci plnili tyto aktivity:
1. pět hygienických pravidel, 2. dekorace toalety, 3. měřidlo na toaletní papír, 4. označení dveří, 5. básně o čistotě.

V letošním ročníku jsme opět získali vedlejší cenu v podobě čisticích prostředků na toalety od značky Domestos.

                                                                                                                 Mgr. Zuzana Vymazalová

15 Úno

Co nepatří do odpadu

Voda je zdroj života. Chceme-li být zdraví, je nutné, aby byla zdravá i voda. V ZŠ Brněnec se s vodou učíme správně hospodařit a dbát na to, aby byla co nejčistší.

V pondělí 13. února 2017 jsme rádi přivítali přednášející ze společnosti VHOS a. s. Moravská Třebová – provozovatele vodovodů a kanalizací v regionu Svitavska s projektem Co nepatří do odpadu. Vzdělávacího programu se postupně zúčastnili žáci 4., 5., a 6. třídy. Na děti čekala spousta zajímavých informací, her a pokusů, kterými je provázel kocour Agi. V pestrém a přehledném pracovním sešitě se kluci a děvčata dozvěděli, co se děje v čistírně odpadních vod, jak to v ní chodí, co nepatří do kanalizace a mnoho dalších praktických rad o třídění odpadu. Forma doplňovaček, křížovek a soutěží o trička s kocourem Agim, vědomostní PEXESA a knížky Nevšední výprava s Lenkou a Terezkou v podivuhodném světě vody žáky velmi bavila. Nechyběl ani pokus jak vyrobit ze špinavé vody vodu čistou. Děti bedlivě sledovaly besedu, aktivně se do programu zapojovaly, objevila se i řada dotazů vztahujících se k tématu. Došlo také na ekologické značky výrobků obzvláště šetrných k životnímu prostředí i na chvilky k zamyšlení, jak se správně chovat k vodě.

Poděkování patří pracovníkům společnosti VHOS a. s., Dagmar Krholové, Lubomíře Čápové, Romaně Fleischlingerové Dis. za podnětný a zdařilý ekologický pořad. Těšíme se na další spolupráci.

Mgr. Drahomíra Blašková, Ing. Andrea Luňáčková

21 Pro

Malování šperků

ok se s rokem sešel a dne 13.12.2016 jsme ve výtvarné dílničce malovali šperk – brož. Pod vedením instruktorky Petry Třískové děvčata 4. a 5. třídy malovala novými perleťovými „fantasy“ barvami na výřezy z plexiskla. Barva se namalovala brož a při prosychání sama vytvářela ornamenty, takže každý výrobek byl originál.

Výtvarná dílka se všem povedla a děti si odnášely krásný dárek k Vánocům.

Milena Kutláková

16 Pro

Z činnosti Výtvarného kroužku 4. třídy

Výtvarný kroužek navštěvují žáci, kteří rádi kreslí, malují, modelují, vyrábí, prostě tvoří. Cílem práce Výtvarného kroužku je vyzkoušet si různé zajímavé techniky. Děti ze 4. třídy získávají nové výtvarné zkušenosti, mají radost z výtvarného dobrodružství. Mezi nejzdařilejší podzimní výkresy patří určitě kresba sovy na vytrhávaném podkladu z barevných papírů, který byl velmi pracný. Žáci také vyrobili pěkné záložky s tygříky, jako dárečky pro budoucí prvňáčky k zápisu do 1. třídy. Výkresy dětí zdobí nejen nástěnku v chodbě školy, šikovní výtvarníci vystavují i v Místní knihovně v Brněnci.

Mgr. Drahomíra Blažková

16 Pro

Vánoční večírek s Pipi Dlouhou punčochou

Vánoční čas je také časem návštěv, proto čtvrťáci neváhali a přijali pozvání do Městské knihovny ve Svitavách na program Vánoční večírek s Pipi Dlouhou punčochou na motivy knížky Astrid Lindgrenové Pipi Dlouhá punčocha.

Švédská spisovatelka Astrid Lindgrenová patří k nejpopulárnějším autorům soudobé světové literatury pro děti a mládež. Mnohé její knížky získaly i u nás nadšený čtenářský ohlas, především Děti z Bullerbynu a Pipi Dlouhá punčocha. Velmi úspěšné byly v českém překladu i její další práce Emil Neplecha, Karkulín ze střechy. Pro starší děti o detektivu Kallovi – Kalle Blomkvist zasahuje, Svěřte případ Kallovi.

Knížka Pipi Dlouhá punčocha vypráví příhody ze života svérázné devítileté dívenky s nevšedním chováním, jménem i vzezřením, které nejsou skutečně ledajaké. Pipi bydlí sama bez rodičů v domku na okraji města, společníkem jí je pouze malá opička. Není však vůbec smutná, prožívá spoustu veselých dobrodružství se svými přáteli. Knížka plná báječných nápadů, bohaté fantazie a jedinečného humoru potěšila už mnoho dětí na celém světě.

Ve středu 14. prosince 2016 si děti přivstaly a už v 7,30 hodin čekaly na vlakovém nádraží ve Březové nad Svitavou, odkud jely rychlíkem do Svitav. Knihovnu žáci navštívili v rámci akce Týden na podporu čtenářství. Nejdříve se děvčata a kluci seznámili s knihami, s možnostmi a výpůjčním řádem knihovny. Potom už následoval Vánoční večírek s Pipi Dlouhou punčochou. Střídavě se četlo z knížky a děti plnily celou řadu úkolů. Například.

– Hra Po stopách Pipi – děti došly k nazdobenému vánočnímu stromečku.

– Složení obrázku s tajemným nápisem ve skupinách.

– Vyluštění nápisu a opravení chyb.

– Popis ilustrace z knížky.

– Sedm popletených koled, neúplné texty – ve skupinách se děti poradily a napsaly správné názvy koled.

– Zpěv koledy Půjdem spolu do Betléma.

– Jak se slaví Vánoce ve Švédsku? Úkolem žáků bylo přečíst si text, zorientovat se v něm, najít odpověď na otázku, přiřadit, “ zapálit “ plamen svíčky na      obrázku stromečku.

Skupina, které se podařilo jako první “ rozsvítit “ vánoční stromeček na magnetické tabuli, si mohla jako první vybrat za odměnu a na památku pěkné odznáčky.

Následovala svačina. Zbyl také čas na prohlížení i četbu nejrůznějších dětských knih a časopisů. Příjemné dopoledne v knihovně uteklo jako voda. Za občasného sněžení se spokojení žáci plní zážitků vydali na cestu vlakem zpět do Moravské Chrastové.

Děvčata a chlapci ze 4. třídy děkují paní knihovnici Mgr. Jindřišce Soudkové a Mgr. Monice Lžičařové za pestrý program.

Mgr. Drahomíra Blažková, Mgr. Jana Teplá

6 Pro

Do Brněnce přišel Mikuláš!

Pátý prosinec je pro mnoho dětí velmi očekávaným, ale zároveň i trochu obávaným dnem, protože právě tehdy prochází světem Mikuláš se svojí čertovskou družinou a společně odměňují děti za jejich chování – hodná dítka se dočkají sladkosti, malí zlobivci se musejí spokojit s uhlím nebo řepou.

Také děti v naší škole od rána netrpělivě vyhlížely z oken, zda nezahlédnou bílý Mikulášův plášť nebo záchvěv andělských křídel, poslouchaly za dveřmi, jestli neuslyší chrastění čertovských řetězů a zpytovaly svědomí, jak pro ně Mikulášova návštěva letos dopadne. Nakonec se všichni dočkali a do školy opravdu zavítal Mikuláš se svým pomocníkem andílkem a jedenácti hrůzostrašnými čerty a čerticemi. Některé děti se čertů trošičku bály, jiné se naopak beze strachu pochlubily pěknými básničkami a písničkami, které je naučily paní učitelky.

Vypadá to ale, že máme ve škole samé hodné žáky, protože mezi ně andílek rozdělil celý košík cukrátek a ty děti, které letos malinko zlobily, Mikulášovi slíbily, že se polepší, a sladké odměny se dočkaly také.

Mgr. Helena Peterková a žáci 9. ročníku

2 Pro

Vánoční jarmark

Sníh, vůně cukroví, koledy…to vše neodmyslitelně patří k nejkrásnějšímu období v roce, k času Vánoc. Kdo si chtěl užívat nádherné sváteční atmosféry hned poté, co na věnci zasvítila první adventní svíčka, mohl se přijít podívat na Vánoční jarmark, který se konal 1.prosince 2016 v Lidovém domě. Jeho přípravy se ujali žáci a zaměstnanci ZŠ Brněnec-Moravská Chrastová a pro návštěvníky přichystali spoustu krásných výrobků, které mnohým ozdobí dům v době Vánoc nebo se stanou milými dárečky pro členy rodiny.

Každý, kdo na jarmark zavítal, nejen že si domů odnesl kousek hřejivé vánoční atmosféry, ale hlavně načerpal mnoho inspirace – žáci se pod vedením svých učitelek a učitelů velmi snažili a připravili nádherně zdobené vánoční stromečky, hvězdy, ozdoby i malé dekorace pro radost, nechyběly samozřejmě voňavé perníčky ani vánoční věnce…jednoduše zde bylo k vidění vše, co k tradičním Vánocům patří.

Mgr. Helena Peterková