Výletování o jarních prázdninách

Ani zimní období nebrání sportu a naučným aktivitám, a tak se skupinka dětí z 2. stupně vydala  ve středu 12.2. 2020 do nedalekých Svitav, aby strávila příjemný den v knihovně a na krytém zimním stadionu.

Nejprve naše kroky zamířily do Městské knihovny ve Svitavách. Zde nás paní knihovnice provedla celou knihovnou, zavedla nás do dětského oddělení i do oddělení knih pro dospělé a poté se žáci zabývali dnes velmi populární tematikou-komiksem. Děti se dozvěděly zajímavé informace o tvorbě komiksu, podívaly se na nejznámější komiksové knížky, ať už na Čtyřlístek nebo Garfielda, a nakonec si samy komiksovou postavu i s příběhem vymyslely.

Po krátkém rozchodu na náměstí následovalo bruslení na krytém zimním stadionu. Zde jsme strávili příjemnou hodinu a půl, pak jsme se vydali směrem vlakové nádraží a příjemně vyčerpaní dorazili domů.

Ing. Andrea Dvořáková

O krůček dál v poznávání okolního světa

Chemické bádání deváťáků a osmáků přijely podpořit svou road show studentky Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích se svým učitelem.

Efektní chemické pokusy zaměřily na poznávání vlastností látek pro člověka životně důležitých jako je např. vzduch nebo voda. Měli jsme tedy možnost sledovat, co vše je možné provádět s dusíkem, zopakovali jsme si způsoby výroby kyslíku, ale i oxidu uhličitého, objevovali jsme vlastnosti peroxidu vodíku.

Zabrousili jsme společně také do oblasti organické chemie a kromě acetylenu používaného při svařování, nám dívky vyrobily také neviditelný inkoust nebo falešnou krvavou ránu.

Na této show byli přítomni také sedmáci, kteří se na hodiny chemie teprve těší.  Určitě i pro ně to byla zajímavá podívaná, která jim pootevřela vrátka do zatím neznámé vědní oblasti.

Mgr. Šárka Dirrová