Exkurze Praha

V posledním zářijovém týdnu se vydali žáci 8. a 9. třídy do Prahy, kde hlavním cílem bylo projít si historické centrum našeho hlavního města a vycházku ukončit na Pražském hradě. Naši exkurzi jsme započali na tradičním místě pro demonstrace, oslavy a jiná setkání – na Václavském náměstí pod sochou sv. Václava a pokračovali jsme k Prašné bráně, kterou jsme vstoupili do historického Starého Města pražského. Zde jsme se zastavili u jednoho z největších turistických lákadel – na Staroměstském náměstí, které bylo svědkem popravy 27 vůdců stavovského povstání a kde jsou hlavním lákadlem středověké astrologické hodiny, známější pod názvem Staroměstský orloj. Poté už nezbývalo nic jiného než přejít řeku Vltavu a určitě ne nijak jinak než po světoznámém Karlově mostě, který nechal zbudovat jeden z našich nejvýznamnějších panovníků Karel IV. v roce 1357. Z mostu se nám otevřel úžasný výhled na panorama největšího hradního komplexu na světě- na Pražský hrad.

Jízdárna Pražského hradu se stala naší poslední zastávkou. Zúčastnili jsme se zde komentované prohlídky výstavy Doteky státnosti, konající se u příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky, které se připomeneme dne 28. října letošního roku. Výstava představila žákům vývoj našich státních symbolů od počátku úsilí o vznik samostatného státu až do dnešní doby. Kromě symbolů byly k vidění předměty, které během uplynulých sto let spoluvytvářely klíčové momenty našich dějin, např.: skafandr našeho jediného kosmonauta Vladimíra Remka, kolekci všech státních vyznamenání od dob první republiky až po současnost, psací stůl T. G. Masaryka, motocykl hradní stráže z období prezidenta Václava Havla, dres Jaromíra Jágra nebo sako, které měl na sobě Jan Kubiš během atentátu na R. Heydricha.

Exkurze do Prahy se vydařila a žáci se vrátili spokojení a plni nových poznatků.

Mgr. Šípková Petra, Ing. Dvořáková Andrea

Projekt Sešity do škol – Lesy České republiky

I v letošním roce se ZŠ Brněnec zúčastnila projektu Sešity do škol státního podniku Lesy České republiky.

V rámci projektu Sešity do škol se děti seznamují s tím, co se děje v lese, s využitím dřeva jako našeho největšího přírodního bohatství a obnovitelného zdroje. Aby děti věděly, že za vytěžené stromy se sází stromy nové. Je třeba si uvědomit, jak jedinečnou surovinou dřevo je a jaké výrobky se z něj vyrábí, včetně papíru, ze kterého jsou i školní sešity. Je nutné, aby se výrobky ze dřeva staly běžnou součástí života, beze strachu, že jsou tím ničeny naše lesy.

Žáci ze ZŠ Brněnec děkují Lesům ČR za pěkné sešity. Děti ocenily v sešitech obrázky a zajímavé úkoly, učitelé připomenutí zásad dobrého chování v lese.

Děti ze 2. třídy poslaly za ZŠ Brněnec podniku Lesy České republiky poděkování a výkresy s motivy stromů.

Těšíme se na další spolupráci.

Mgr. Drahomíra Blažková, Mgr. Jana Teplá